Hoppa till innehåll

Justin Rose 9 under par med nya klubborna

Trots att världsettan gjort en hel del förändringar på utrustningssidan spelade Rose enastående på torsdagen.

Jesper Johansson

De flesta golfproffsen ändrar vissa delar av sin utrustning då och då. Det är egentligen ingen stor grej, men när världsettan och regerande FedExCup-vinnaren Justin Rose byter ut tio klubbor i bagen … då ökar intresset.

För efter förra veckans delade 34:e plats i Desert Classic började bytet från TaylorMade till Honma diskuteras om det var korrekt eller inte. Under torsdagen visade Justin Rose att nya klubbor inte innebär några större problem.

Tangerat karriärsbästa för Rahm

OS-guldmedaljören gjorde under torsdagen tio par. Utöver det blev det en eagle och sju birdies för att till slut gå runt på 63 slag, nio under par. Resultatet innebär att 38-åringen är delad tvåa, ett slag bakom Jon Rahm.
– Jag är väldigt nöjd över hur allt börjar falla på plats. Jag hade ingen press på mig att använda drivern tills jag var redo men bollhastigheterna har varit så höga att jag inte vill spela utan den typen av hastighet, ärligt talat.
– Jag slog bollen extremt rakt i dag, sa Rose efter rundan.

Hans statistik antyder på att det stämmer. Under torsdagsvarvet på Torrey Pines norra bana träffade Justin Rose 11 av 14 fairways och 16 av 18 greener.


Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.