Hoppa till innehåll

JT om handleden: “Ser värre ut än vad det är”

Ryder Cup-rookien Justin Thomas har plågats av en handledsskada.

CM Hellsten
JT om handleden: “Ser värre ut än vad det är”

Justin Thomas har varit på plats vid Ryder Cup tre gånger tidigare – då som åskådare.
I Paris debuterar han som spelare.

Justin Thomas kommer dock till matchen mot Europa på Le Golf National med en handledsskada i bagaget.
– Handleden är bra. Det ser värre ut än vad det är. Tejpen är mer för förebyggande syfte och ska se till att det inte förvärras, säger Justin Thomas enligt Golf Channel.

Så sänds Ryder Cup

Justin Thomas, som vann PGA Championship 2017, berättar att han inte känt någon smärta under de senaste 14 dagarna.
25-åringen från Louisville, Kentucky, är redo för Ryder Cup:
– Kan jag spela alla fem matcher? Jag skulle kunna spela sex matcher… Om Furyk vill att jag spelar alla matcher, så gör jag det.

 



Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare utan golfkepsar i vita golfkläder
Tournytt

TourTempen – Stjärnornas frånvaro sänder märkliga signaler

I TourTempen lyfter vi förra veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

golfspelaren bryson dechambeau i blåa golfkläder
Tournytt

DeChambeau tror på LIV 2.0: ”Ska göras rätt den här gången”

Stjärnorna lämnar och LIV Golf kämpar för sin överlevnad. Men Bryson DeChambeau tror på nystarten.

Björn Åkesson
Tournytt

Svenskar i särspel på måndagen

Fem svenskar vidare till Finalkvalet – två till kan bli klara på måndagen.

De är klara för Skins Game 2026

Brooks Koepka, Justin Thomas, Wyndham Clark och Jackson Koivun gör upp om fyra miljoner dollar i november.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Fem viktiga besked inför Ryder Cup 2027

Nya amerikanska planer, LIV-spelare och publikens uppträdande. Kaptenerna gav flera besked inför Ryder Cup 2027.

Litar inte på Donald – så tänker Meronk om Ryder Cup

Adrian Meronk vann på Old Course och stärkte sina Ryder Cup-chanser. Men efter petningen 2023 tänker han inte förlita sig på Luke Donald.

USA:s mäktiga vändning – vann Presidents Cup

Höll sviten vid liv – har inte förlorat sedan 1998.

Toursvepet – USA illa ute på Medinah

Följ spelet runt om i Tourvärlden här i Toursvepet.

Martin Strömberg