Hoppa till innehåll

JT: ”Det känns som att vara på ett zoo”

Världstrean kritisk mot säkerhetstänket i Hilton Head.

Under fredagen fick PGA-Touren sitt första fall av covid-19 då spelaren Nick Watney testades positivt.

Enligt uppgifter mår Watney bra och det var enbart det hälsoarmband, som alla spelare får, som visade att hans andning förändrats under natten, som gjorde att han misstänkte smitta.

Efter Watneys positiva test spårade PGA-Touren Watneys kontakter och elva personer testades, alla med negativt resultat.

Men enligt världstrean, Justin Thomas så är säkerheten på Hilton Head inte riktigt vad han förväntat sig.

– Jag vill inte vara respektlös mot Hilton Head men det är fullsmockat på stränder, serveringar och restauranger överallt. Det verkar inte som att man tar detta seriöst och det känns som att vara på ett zoo. Säkerheten runt tävlingen och på banan är bra men så fort man lämnar området så är det inte riktigt på samma nivå och man kan inte kontrollera alla som kanske åker och hämtar mat eller rör sig bland människor. Det är ingen slump att smittan sprids här och förmodligen är det vad som hänt Nick, han har haft otur helt enkelt.

Thomas själv har med sin egen kock och har bara några få människor som han träffar utanför banan.

– Jag känner mig väldigt säker på banan och på hotellet men jag håller mig i min bubbla och träffar inga utanför den.

Hilton Head ligger i South Carolina som är en av de mest drabbade staterna när det gäller covid-19. Man har haft 23 786 registrerat smittade och 644 dödsfall hittills.

Tävlingsredaktör på svenskgolf.se. Spelat golf sedan 7 års ålder, men blev fast först i tonåren. Efter många år på Aftonbladet/Sportbladet gick resan vidare till Svensk Golf. Åtta HIO hittills – tvåsiffrigt är målet innan livet är över.

Mer från samma ämne

Läs också

2026 U.S. OPEN - Round One
Tournytt

Majorsegraren bröt på Shinnecock Hills

Ryggproblemen stoppade Day ännu en gång.

Åberg Norén
Tournytt

Då startar Åberg och Norén på fredagen i U.S. Open

Prognoserna talar om ännu en blåsig dag på Shinnecock Hills.

2026 U.S. OPEN - Round One
Tournytt

Vinden dog – eftermiddagshalvan drog vinstlotten

Clark utnyttjade förhållandena bäst när vinden försvann.

Sänkte tre öl före särspelet – klar för sin första PGA Tour-tävling

Efter väldigt många försök blev det äntligen ett lyckosamt måndagskval för 27-årige Nick Bienz.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Par och starttider i Zurich Classic

Stenson/Rose och Norén/Norlander bildar par i år igen i veckans PGA Tour-tävling.

Thomas i delad ledning – efter att ha ”hetsats” av 15-åring

Med sin gamla putter i bagen har Justin Thomas hittat tillbaka till sin fina puttning. Och direkt är han med i täten.

Jesper Johansson

DeChambeau testade positivt – missar OS

Ersätts av Captain America.

Masterssegraren tvingades bryta – har testat positivt

Matsuyama positiv trots positivt test.