Den spanske världsstjärnan bekräftar att han inte kommer spela igen förrän premiären av LIV Golf-säsongen 2026 i februari.
– Jag har aldrig haft så lång ledighet tidigare, men jag ser verkligen fram emot det, säger Rahm till Ten Golf.
Avslutade på hemmaplan
Rahm gjorde förra veckan sin fjärde och sista start på DP World Tour för året – på hemmaplan i Open de España, där han slutade delad nia. Segern gick till engelsmannen Marco Penge med Joakim Lagergren på delad femte plats. Resultatet tog Rahm upp till 56:e plats i Race to Dubai-rankingen, vilket placerar honom inom den preliminära gränsen för tourens slutspel.
Trots det meddelar Rahm att han inte kommer delta i Abu Dhabi HSBC Championship, som inleder slutspelet i november. Hans säsong är därmed officiellt över.
Rahm säger att beslutet handlar om att få tid för familjen och att förbereda sig fysiskt inför nästa säsong.
– Andra idrottare har försäsonger, och nu får jag chansen till detsamma. Jag är lyckligt lottad som kan åka hem, vara pappa och spendera tid med familjen. Om det visar sig vara för långt uppehåll, så gör jag det inte nästa år – men just nu ser jag fram emot det, säger han.
Första segerlösa året sedan 2016
Trots att Rahm vann både LIV Golfs individuella säsongstitel och lagmästerskapet har han inte tagit någon officiell seger på DP World Tour eller i någon större tävling under 2025. Det gör året till hans första utan individuell vinst sedan 2016.
Hans fyra DP World Tour-starter – Hero Dubai Desert Classic, BMW PGA Championship, Ryder Cup och Spanish Open – gör dock att han uppfyller kraven för att behålla sitt tourmedlemskap inför 2026.
Framtiden på DP World Tour fortsatt oklar
Rahms framtid på DP World Tour är dock oviss. Efter sin övergång till LIV Golf har han, likt flera andra spelare, bötfällts och stängts av från touren. Rahm överklagade beslutet i september förra året, vilket gjort att han kunnat fortsätta tävla samt delta i Ryder Cup på Bethpage Black tillsammans med lagkamraten Tyrrell Hatton – som också befinner sig i överklagandeprocessen.
När överklagandena kommer att prövas är ännu oklart. Om Rahm och Hatton förlorar väntar krav på att betala sina böter till DP World Tour för att vara spelklara till nästa Ryder Cup i Irland 2027.
Rahm själv verkar inte särskilt bekymrad över situationen:
– Jag har ingen aning. Jag har helt glömt bort det, vilket nog är en bra sak. Förhoppningsvis glömmer jag det tills det är över, sa han under BMW PGA Championship i september.