Hoppa till innehåll

Jon Rahm överlägsen segrare på hemmaplan

Jon Rahm försvarade under söndagen sin titel i Open de España. Segern är den femte på European Tour för spanjoren.

Erik Hallberg

Jon Rahm gick in i söndagens spel i ensam ledning med hela fem slag ned till landsmännen Rafa Cabrera Bello och Samuel Del Val som delade på andraplatsen.

Rahm som var regerande mästare i tävlingen siktade på att försvara sin titel, något som han aldrig tidigare lyckats med, vare sig PGA Tour eller European Tour.

Den 24-årige Rahm inledde stabilt med tre raka par och slog sedan till med en eagle på hål fyra efter ett grymt inspel.

Rahm eagle på hål 4:

Efter två birdies på hål 7 och 9 av hade Rahm gjort ett ryck och tävlingen kändes faktiskt redan avgjord.

Enligt Rahm själv vågade han dock inte slappna av så tidigt.

– Pressen släppte på hål 13 när jag prickade fairway där. Efter det försökte jag mest njuta. Jag grämer mig lite över min treputt på hål 17, det hade varit kul att vara bogeyfri i dag men det viktiga var att försvara titeln och det lyckades jag med, säger Rahm till European Tour.

Rahms score under söndagen skrevs till sist till 66 slag, fem under par. 

Sammanlagt slutade Rahm på -22, med den fina scoreraden 66-67-63-66.

Tävlingen har haft mycket publik hela veckan, något som Jon Rahm uppskattade.

– Det här liknade inget annat. Den spanska publiken älskar golf. Det är svårt att ta in hur mycket folk som har varit här hela veckan. Jag spelar många tävlingar under året som inte kommer i närheten av de här publiksiffrorna, det visar hur mycket Spanien gillar golf. Förhoppningsvis kan tävlingen bli ännu större framöver.

Cabrera Bello tog andraplatsen på -17 och doldisen Samuel Del Val kom trea på -15, en högst oväntad trea med tanke på att Del Val var rankad 1413 på världsrankingen inför tävlingen.

Bäste svensk blev Jens Dantorp på en delad 12:e plats. Dantorp gick in i söndagen som ensam fyra, men en 71-runda (på par) innebar alltså att svensken tappade något.

Bland övriga blågula spelare som klarade kvalgränsen blev Rikard Karlberg delad 33:a, Per Längfors delad 37:a och Anton Karlsson delad 63:a.

Jon Rahm överlägsen segrare på hemmaplan
Klicka på bilden för att se hela ledartavlan.

Mer från samma ämne

Läs också

två golfspelare på golfbana under golftävling
Tournytt

Norén avancerar – Åberg tappar

Alex Norén stod för en kämparinsats där det långa spelet inte motsvarade den låga scoren. För Åberg blev det några tappade placeringar.

golfspelare med golfklubba på golfbana
Tournytt

Caddien lämnade mitt under PGA Tour-ronden

Alejandro Tosti fick klara sig utan sin ordinarie caddie efter nio hål. Mitt under ronden lade Cliff Ellis ner bagen och lämnade banan – av oklar anledning.

golfspelare med golfklubba på grön golfbana
Tournytt

Åberg jagar ledande Lagergren på Wentworth

Svensk rivstart på Wentworth

Åberg jagar ledande Lagergren på Wentworth

Joakim Lagergren öppnade med 66 slag och delar ledningen i BMW PGA Championship. Ett slag bakom finns Ludvig Åberg.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Åberg och Norén i samma grupp på Wentworth

Ludvig Åberg och titelförsvarande Alex Norén får sällskap av Robert MacIntyre under de två första ronderna av BMW PGA Championship.

Stjärnorna intar Wentworth – Norén och Åberg på plats

Ludvig Åberg och regerande mästaren Alex Norén är två av stjärnorna på Wentworth för BMW PGA Championship. Här är veckans tv-tider.

Dantorp topp 10 bland stjärnorna

Jens Dantorp är med i toppen av stjärnspäckade Irish Open. Svensken är delad tia inför helgens spel.

McIlroy: LIV-avhoppen kommer att gynna DP World Tour

LIV Golfs framtid är osäker. Rory McIlroy tror att spelare kommer att lämna – och ser en vinnare.