Hoppa till innehåll

Jon Rahm önskar ett officiellt säsongsuppehåll

Spanjoren vill att golfen tar efter andra sporter.

Jon Rahm leder FedExCup inför veckans BMW Championship, den andra av PGA Tours tre slutspelstävlingar. Han har spelat 18 PGA Tour-tävlingar den här säsongen och vunnit fyra, varit tvåa två gånger och topp-10 vid tio tillfällen.
Han är trea i världen bakom Scottie Scheffler (1) och Rory McIlroy (2).

Under hela säsongen har Rahm ställt upp på presskonferenser och varit frispråkig kring tourcirkusen och förhållandena ute på PGA Tour. Förra veckan framförde han bland annat ett starkt önskemål om att det på alla tävlingar alltid skulle finnas bajamajor på alla hål så att han inte behövde planera sina toalettbesök.
Nu kommer spanjorens nästa förslag – att golfen får till ett officiellt säsongsuppehåll som i exempelvis basket och amerikansk fotboll.
– Jag trivs med att spela 22, 23 tävlingar om året. Men jag är en av många spelare som önskar att vi kunde få till ett säsongsuppehåll. Och i och med att PGA Tour och DP World Tour stärker banden så hoppas jag att vi kommer till en punkt där det kanske inte finns några tävlingar att spela i oktober, november och december. Då kan jag vara hemma och vara pappa precis som i stort sett alla andra idrottare i det här landet, säger Rahm. 

Att Rahm skulle få sin vilja igenom känns avlägset, mest eftersom DP World Tour just offentliggjort schemat för nästa säsong som sträcker sig över 13 månader, november 2023 till november 2024. 

Spanjoren har uttryckt liknande tankegångar under säsongen.
– Det var ett långdraget The Masters och sen åkte vi direkt till RBC (veckan efter). Jag önskar det fanns tid för mer vila, samtidigt är det här livet som vi valde att leva, sa han inför Mexico Open i slutet av april. 

Världseliten brukar (trots att säsongen är igång) vanligtvis spela sporadiskt på PGA Tour under de höst- och vintermånader som 28-åringen vill ha ledigt. Vissa toppeuropéer deltar i slutskedet av DP World Tour under dessa månader medan toppamerikaner vilar. 
Den här PGA Tour-säsongen (som inleddes i september 2022) spelade Rahm en tävling i oktober och en i december. På DP World Tour spelade han en tävling i september, en i oktober och en i november. Han vann de två sista – Open de Espana och DP World Tour Championship. 

Veckans tävling inleds på torsdag. Det är de 50 främsta på FedExCup som deltar. Jon Rahm leder rankingen före Scottie Scheffler och Rory McIlroy. På fjärde plats ligger pånyttfödde amerikanen Lucas Glover. 43-åringen har vunnit två tävlingar i rad och avancerat från 112:e till fjärde plats på två veckor.
Ingen svensk finns kvar i slutspelet – Vincent Norrman blev bäste svensk den här säsongen och slutade på 69:e plats i FedExCup.

Journalist, redaktör och tidigare greenkeeper. Började spela golf i början av 1990-talet. Har arbetat på golfbanor i tio år och som journalist i tolv år. Sedan 2015 verksam på Svensk Golf i olika roller – sedan 2021 som digital redaktör för svenskgolf.se. Skriver om allt som rör golf.

Email: olof.asgard@svenskgolf.se

Mer från samma ämne

Läs också

2026 U.S. OPEN - Round One
Tournytt

Majorsegraren bröt på Shinnecock Hills

Ryggproblemen stoppade Day ännu en gång.

Åberg Norén
Tournytt

Då startar Åberg och Norén på fredagen i U.S. Open

Prognoserna talar om ännu en blåsig dag på Shinnecock Hills.

2026 U.S. OPEN - Round One
Tournytt

Vinden dog – eftermiddagshalvan drog vinstlotten

Clark utnyttjade förhållandena bäst när vinden försvann.

100 majors i följd – Scotts debut långt före iPhonen

Men australiensaren har långt upp till Nicklaus rekord.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Spelet igång igen – Åberg i supergrupp

Ludvig Åberg får sällskap av Rory McIlroy och Tommy Fleetwood när U.S. Open inleds på Shinnecock Hills.

TourTempen – Frågetecken finns kring Åbergs form

En händelserik golfvecka är till ända. Svenskar har levererat och nu väntar nästa stora höjdpunkt – U.S. Open på Shinnecock Hills.

Personbästa av Svensson i Kanada

Klättrar på FedEx Cup efter den delade fjärdeplatsen i RBC Canadian Open.

Svensson tvåa inför helgen i Toronto

Är bäst i hela fältet från tee efter 36 spelade hål.