Hoppa till innehåll

Jacobson fyra i Richmond – klättrar på rankingen

på 14:e plats på Order of Merit med två tävlingar kvar av säsongen på PGA Tour Champions.

Freddie Jacobson har imponerat under sin första säsong på PGA Tour Champions. På 21 starter har han sju topp tio-placeringar med andraplatsen i Hoag Classic i mars som sin bästa placering.

I veckans Dominion Energy Charity Classic slutade Jacobson på ensam fjärdeplats efter att ha avslutat med en läcker eagle på det 54:e hålet. Jacobson var med sina tio under par totalt två slag bakom segrande amerikanen Justin Leonard. Leonard avgjorde på sista hålet genom att också han rulla i en eagle för att sluta ett slag före sydafrikanen Ernie Els och danske Thomas Björn.

Klättrar sju platser

Fjärdeplatsen i Richmond innebär att Jacobson avancerar sju platser på Charles Schwab Cup-rankingen, från 21:a till 14:e plats inför de avslutande två tävlingarna för säsongen. Rankingen leds av spanjoren Miguel Angel Jimenez som tagit hela fyra segrar under säsongen.

Robert Karlsson slutade på delad 41:a plats den här veckan och tappade en placering på Schwab Cup-rankingen ner till plats 43. De 54 främsta på rankingen får spela nästa veckas Simmons Bank Championship och sedan kapas fältet till de 36 främsta på rankingen inför Tourfinalen, Charles Schwab Cup Championship i Phoenix den 13-16 november.

Samarbete med Ålands Golfklubb

Upplev Ålands Golfklubb – Östersjöns golfparadis

I över fem decennier har svenska golfgäster vallfärdat till Ålands Golfklubb. Här, på en av Östersjöns mest solsäkra destinationer under sommaren, hittar du bland annat Finlands bana golfbana.

Redaktionen

Mer från samma ämne

Läs också

Folke Brisbane
Tournytt

Folkes fina form fortsätter

Så gick det för svenskarna på LET och DP World Tour.

The Masters - Final Round McIlroy
Tournytt

McIlroys Mastersmiddag – Älg och flytande guld

Vinintresserade McIlroy har valt bland pärlorna i Augusta Nationals vinkällare.

Phil Mickelson
Tournytt

Mickelson gör årsdebut

Veteranen gör årsdebut i Sydafrika.

Stark finish av svenskarna på Riviera

Både Norén och Åberg gick på 66 slag sista ronden.

Martin Strömberg

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Jacobson fyra i årsdebuten

Sex slag bakom Cink efter 70 slag sista ronden.

Jacobson jagar första segern

Delar ledningen på Hawaii efter 64 slag andra ronden.

Toursvepet – Jacobson trea i Tourfinalen

I Toursvepet följer ni de svenska spelarna runt om i tourvärlden.

Martin Strömberg

Toursvepet – Jacobson skuggar täten i Tourfinalen

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.