Hoppa till innehåll

Inget kval till USGA-tävlingarna

USGA har tvingats till ett tufft beslut. Inga spelare kommer kunna kvala in till deras mästerskap, US Open inräknad.

Jesper Johansson

Det amerikanska golfförbundet berättar också att flera stora amatörtävlingar ställs in på grund av rådande omständigheter. Totalt kommer det därför bara spelas fyra tävlingar arrangerade av USGA under 2020. Det är US Open, US Womens Open, US Amateur och US Womends Amateur. De här tävlingarna kommer dock att spelas med en astersik.

Ingen spelare kommer kunna kvala in till dem via USGA:s sedvanliga kvalstege.
– Som ni kan förstå var det här ett svårt beslut, då kvalificering är en hörnsten i USGA:s mästerskap. Vi är stolta över att många tusen spelare deltar i kvalet och drömmer om att få spela ett USGA-mästerskap och vi är djupt besvikna att de inte får den möjligheten i år. Men den här strukturen är den bästa vägen framåt för oss för att kunna arrangera de fyra mästerskapen i år, säger USGA:S senior managing director of championships, John Bodenhamer.

Herrarnas US Open ska spelas på Winged Foot och har på grund av rådande pandemi flyttats fram till 17 september. Damernas US Open ska spelas 10 december. Tävlingen ska spelas på Champions Golf Club i Houston, Texas.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare i varma golfkläder på grön golfbana
Tournytt

13 svenskar i maratonkvalet – många LIV-spelare i fältet

13 svenskar slåss om 15 tourkort i DP World Tours finalkval. Bland motståndarna finns flera tidigare LIV-spelare.

golfspelare utan golfkepsar i vita golfkläder
Tournytt

TourTempen – Stjärnornas frånvaro sänder märkliga signaler

I TourTempen lyfter vi förra veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

golfspelaren bryson dechambeau i blåa golfkläder
Tournytt

DeChambeau tror på LIV 2.0: ”Ska göras rätt den här gången”

Stjärnorna lämnar och LIV Golf kämpar för sin överlevnad. Men Bryson DeChambeau tror på nystarten.

NHL-legendarens son klar för PGA Tour-tävling

Austin Lemieux, son till hockeylegendaren Mario Lemieux, slog till med 66 (!) slag och kvalade in till sin första PGA Tour-tävling.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Spelade 174 PGA Tour-tävlingar – nu amatörmästare

Mike Sposa spelade 174 tävlingar på PGA Tour. Nu har 56-åringen vunnit U.S. Senior Amateur.

Kvalade till stortävlingen – avgjorde med hio

Dramatiskt måndagskval till Dormy Open by Creekhouse.

Svärd segrare efter särspel

Jagar plats på Korn Ferry Tour efter särspelssegern i Kanada.

Annika Sörenstam: ”Årets största tävling för oss”

Annika Sörenstam är en av sju svenskor i veckans U.S. Senior Women's Open – och hon ser fram emot årets största mästerskap.