Hoppa till innehåll

Inga rankingpoäng i PGA Tours lagtävling

För första gången sedan 1981 kommer en lagtävling spelas på PGA Tour i år. Världsrankingen, som introducerades 1986, kommer dock inte att räkna poäng i tävlingen.

Jesper Johansson

Årets Zurich Classic kommer att spelas i ett nytt format. Tvåmannalag kommer att göra upp om titeln och redan nu är det klart att Jason Day och Rickie Fowler bildar ett av lagen. Ett annat består av Justin Rose och Henrik Stenson.

Men de som vinner tävlingen kommer inte att få några poäng på världsrankingen, där Henrik Stenson var uppe på tredjeplatsen förra veckan – för att sedan falla tillbaka till plats fyra igen.

– Vi visste att det skulle bli en snackis när vi bytte till ett nytt format. Det accepterade vi. Jag tror att de hade problem med att lista ut vad som skulle vara det mest rättvisa sättet att ge ut poäng för tävlingen när man har en medspelare. Jag hoppas att sådant här kan ändras framöver, säger Steve Worthy, som är chef för tävlingen, till Golf Digest.

Worthy hoppas också att det inte kommer påverka startfältet i tävlingen, som kommer att ha samma format i minst tre år framöver.
– Jag har inte hört någon spelare klaga på grund av det här.

Men även om just rankingpoäng inte delas ut i tävlingen finns det mycket att spela för. Det här är den första lagtävlingen på PGA Tour sedan 1981 och prissumman i tävlingen är hela 7,1 miljoner dollar (ungefär 63 miljoner kronor). Dessutom får båda spelarna som vinner 400 FedEx Cup-poäng och ytterligare två år på PGA Tour.

Totalt kommer 80 tvåmannalag att delta i tävlingen som spelas 27–30 april på TPC Louisiana. 35 lag klarar cutten och tävlingen spelas med liknande spelsätt som i Ryder Cup.

Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.