Hoppa till innehåll

Inbrott hos Stensons tränare

Under tisdagen blev Henrik Stensons tränare, Pete Cowen, av med flera värdesaker i sitt hem utanför Sheffield.

Jesper Johansson

Ian Poulter, Henrik Stenson, Louis Oosthuizen och Lee Westwood jobbar alla med samma tränare – Pete Cowen. Engelsmannen befann sig i Dubai för att hjälpa sina elever men har nu fått ta sig hem så fort som möjligt. Anledningen är ett inbrott i sitt hem.

Ian Poulter skriver på Twitter att Cowens hus blivit plundrat på bland annat stora summor av utländsk valuta, två ringar och två klockor från Audemars Piguet.
– Kolla om ni ser något. All information uppskattas, skriver engelsmannen i sociala medier.



Mer från samma ämne

Läs också

TOUR Championship 2026 - Previews
Tournytt

PGA Tour spikar nya systemet – så fungerar det 2028

PGA Tour görs om i grunden 2028. Nu är det klart vilka som får spela på den nya touren – och hur spelarna kan åka ur och ta sig tillbaka.

inomhusarena för golf med konstgräs.
Tournytt

Linn Grants lag först ut i nya WTGL

Premiärschemat för nya WTGL är klart. Linn Grants New York Golf Club spelar premiärmatchen den 8 november.

pokaler på golbana
Tournytt

Stora förändringar på DP World Tour 2027

DP World Tour gör om kalendern till 2027. Men någon återkomst till Sverige blir det inte – touren saknar fortsatt en svensk tävling.

Uppåt för Sjöland – neråt för Stenson

Svenskduon delar 18:e plats inför sista ronden av Senior Open.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Stenson: ”Har fortfarande något att ge”

Nyblivne 50-åringen Henrik Stenson gör seniordebut – med siktet inställt på mer än bara en comeback.

Då gör Henrik Stenson årsdebut

Fyller 50 i april – två veckor senare spelar han igen.

Nobbar PGA Tour – ersätter Stenson i LIV Golf

Laurie Canter, som nyligen spelade till sig rättigheter på PGA Tour, tar istället plats i LIV-laget Majesticks GC inför säsongen 2026.

Stenson om böterna: ”Gissas hejvilt”

Henrik Stenson klargör bötesbeloppet i en intervju med WTV – och antyder att han inte själv stått för hela summan.