Hoppa till innehåll

“Vi kommer att sälja slut alla biljetter före tävlingen”

För första gången på 22 år står Göteborg som värd för en European Tour-tävling.

CM Hellsten

Det var 1996 som en ung Lee Westwood vann Volvo Scandinavian Masters på Forsgårdens GK. Sedan dess har den svenska ET-tävlingen pendlat mellan Stockholm och Skåne.
2018 är det dock dags för Göteborg igen.

Klart: Här spelas Nordea Masters 2018

Det var under söndagens rond av sommarens Nordea Masters på Barsebäck G&CC som ägaren Lagardere genom golfansvarige Claes Nilsson förklarade att banken signerat ett nytt avtal som titelsponsor.
Nordea Masters meddelade också att tävlingen skulle få nytt datum – från början av juni till 16-19 augusti –direkt efter majorn PGA Championship och att Hills Golf & Sports Club i Mölndal blir ny spelplats.
– Biljettförsäljningen har gått otroligt bra. Vi hade ett förköp inför Fars dag och sålde slut 3 000 biljetter på 4 dagar. När vi kört liknande kampanjer tidigare har det tagit 1,5 månader att sälja lika många biljetter. Det finns ett riktigt stort intresse, säger Claes Nilsson till svenskgolf.se/wp.

Så renoverar Hills inför Nordea Masters

Vad beror det på?
– Det är 22 år sedan Göteborg senast arrangerade tävlingen, det finns en otrolig längtan. Vi har även fått en ny målgrupp i de som bor inom 20 mil från Göteborg och även från Oslo ser vi ett stort intresse. Dessutom är Hills en fräck golfarena där publiken kan följa sex hål från klubbhuset. Det kommer att bli en jätteupplevelse.

Hur många biljetter finns det till Nordea Masters 2018?
– 70 000. Vi kommer att sälja slut hela tävlingen innan den startar, det har aldrig hänt tidigare.

De ordinarie biljetterna släpps i slutet av november på Nordea Masters sajt.

Mer från samma ämne

Läs också

Rasmus H Haninge
Tournytt

Holmberg vann efter duell på Haninge

Avgjorde efter sen birdie på Slottsbanan.

Estrella Damm Catalunya Championship 2026 - Day Three
Tournytt

Townsend gick lågt i München

Följ de svenska spelarna runt om i världen här i Toursvepet.

John Deere Classic 2026 - Round Two
Tournytt

Ny svingcoach har lyft Nyholm

Börjar äntligen se att förändringarna bär frukt – delar elfteplatsen i John Deere.

Så får du biljetter till The Masters 2027

Ansökan är öppen till 20 juni. Här är priserna, oddsen och reglerna för The Masters 2027.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Örtengren historisk på Hills

Slog alla proffsen efter imponerande spel på Hills.

Roger Andersson

Mötet: Äntligen på plats i Augusta

För 29 år sedan såg han sin förebild vinna The Masters. Hemma framför tv-apparaten fängslades han av en osannolik vändning. Drömmen om att själv en dag få uppleva Augusta National väcktes. På sitt eget sätt har nu Viaplays populäre kommentator kommit dit. Vi möter Anders Sjöstrand.

Sänds i SVT – men LPGA-svenskorna kan utebli 

Svenska LET-tävlingen saknar storstjärnor och huvudsponsor.

Tommy Jeppsson

Hills värd för LET-tävling nästa år

Hills Ladies Open ser ut att bli den enda proffstävlingen på högsta europeiska nivå i Sverige 2025.

Svensk Golf