Hoppa till innehåll

Hull vann premiären av Rose Ladies Series

"Har saknat att ha ett scorekort i handen"

Solheim Cup-stjärnan Charley Hull vann den första tävlingen i en serie tävlingar som sponsras av Kate och Justin Rose, Rose Ladies Series.

Tävlingen gick till särspel mot LET-spelaren Liz Young, där Charley Hull till slut vann efter att ha rullat i en birdie på första hålet på Brokenhurst Manor GC.

– Jag är så lycklig bara över att få tävla och ha ett scorekort i handen igen. Jag har saknat tävlingar så mycket men har spelat nästan varenda dag som jag kunnat under uppehållet, berättade Hull.

Rose Ladies Series spelas som 18-hålstävlingar varje torsdag fram till finalen som spelas över 36 hål den 6-7 augusti.

Läs mer: Rose sponsrar brittisk damgolf

Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.