Hoppa till innehåll

Hovland tvåa när Scheffler vann på Bay Hill

"Idag blev det som en gissningslek"

Det blev en rafflande avslutning av årets Arnold Palmer Invitational. Bay Hill spelades svårare och svårare ju längre tävlingen led med hårda greener, snåriga ruffar och lurig vind. Segerscoren slutade på blygsamma fem under par vilket är den högsta sedan Jon Rahm tog hem BMW Championship 2020. Slutstriden utvecklades till en kamp mellan norrmannen Viktor Hovland, engelsmannen Tyrrell Hatton och amerikanen Scottie Scheffler, där den senare till slut lyckades knipa sin andra seger på PGA Tour. Det handlade mer om att undvika stora problem och dubbelbogeys än att mata birdies under helgen och Scheffler lyckades bäst, han var fyra under par sista två ronderna.

– Jag är helt utmattad och är väldigt glad att jag inte behöver spela några extrahål idag, sa en lycklig men mörbultad Scheffler efter segern.

Det räckte med en rond på par för Scheffler sista ronden för att ta sig förbi Hovland samt ledarna inför sista ronden, Billy Horschel och Talor Gooch. Snittscoren sista dagen landade strax under 76 slag.

– Det var en kamp mot banan hela vägen och jag trivs ganska bra med den typen av golf där man bara måste köra ner huvudet och kämpa, sa Scheffler.

Hovland avslutade med 74 slag och delade andraplatsen med Hatton, ett slag bakom Scheffler.

– Det var otroligt svårbedömt och ett riktigt tålamodstest. Det är små marginaler på den här banan även utan vind, idag blev det som en gissningslek, man kunde slå bra slag som stegrade sig och landade i vattnet eller seglade iväg i en bunker bakom green. Till slut handlar det om att sätta sina puttar och ha en del flyt för att vinna en sån här tävling.

Klicka här för slutställningen


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Mer från samma ämne

Läs också

två golfspelare på golfbana under golftävling
Tournytt

Norén avancerar – Åberg tappar

Lagergren och Norén bästa svenskar efter 36 hål på Wentworth.

golfspelare med golfklubba på golfbana
Tournytt

Caddien lämnade mitt under PGA Tour-ronden

Alejandro Tosti fick klara sig utan sin ordinarie caddie efter nio hål. Mitt under ronden lade Cliff Ellis ner bagen och lämnade banan – av oklar anledning.

golfspelare med golfklubba på grön golfbana
Tournytt

Åberg jagar ledande Lagergren på Wentworth

Svensk rivstart på Wentworth

Åberg fyra – Scheffler mästare igen

Kunde inte riktigt haka på i segerstriden under tuff söndag på East Lake GC.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Åberg med Hovland tredje ronden

Då startar svenskarna under lördagen i Memphis.

Hovland och Scheffler i särspel – 15.00 måndag

Travelers Championship avgörs först på måndagen efter tajt avslutningsrond.

Hovland har hittat formen igen

Norrmannen tillbaka – jagar sin åttonde seger på PGA Tour.

Jämnare och svårare än förväntat på Aronimink

DeChambeau, Fleetwood och Hovland tvingades packa ihop halvvägs.