EUROPA 12–5 USA
Ryder Cup 2025 på Bethpage Black i New York har fått en dramatisk vändning. Lag Europas Viktor Hovland kan inte spela söndagens singelmatcher på grund av skada.
Hovland har haft problem med nacken sedan han tvingades avbryta Travelers Championship i juni. Under lördagens foursome fick han behandling på banan men kunde ändå fullfölja rundan. Smärtan tilltog därefter och han kunde inte spela fyrbollen på eftermiddagen, där Tyrrell Hatton ersatte honom bredvid Matt Fitzpatrick.
Efter ytterligare behandling genomfördes en MR-undersökning på ett sjukhus i New York, där läkare konstaterade att Hovland fått ett återfall av en tidigare skada – ett diskbråck i nacken. På söndagsmorgonen vaknade han utan möjlighet att röra nacken tillräckligt för att spela.
– Det finns inget jag hellre skulle vilja än att vara ute på banan och representera Europa i dag. Att inte kunna göra det är hjärtskärande. Jag kommer att stötta laget så hårt jag kan från sidan, säger Hovland i ett uttalande.
Dr Andrew Murray, medicinskt ansvarig för Ryder Cup Europe, bekräftade att Hovland fick behandling och medicinering redan under lördagsförmiddagen. Men efter MR-undersökningen stod det klart att spel var omöjligt.
– Viktor kan varken rotera eller böja nacken ordentligt, vilket gör det omöjligt att slå golfslag, säger Murray.
Enligt Ryder Cup-reglerna ersätts Hovland inte i singelspelet. I stället har USA:s Harris English, vars namn fanns i det obligatoriska kuvertet från kaptenen, automatiskt tagits ur uppställningen. Matchen mellan Hovland och English räknas därmed som delad, vilket ger ett halvt poäng vardera. Klicka här för starttider och tv-tider för söndagens singelmatcher.