Hoppa till innehåll

Hovland pliktades – felet upptäcktes av mamma

Sviten på 22 klarade kvalgränser fick ett tråkigt slut.

Viktor Hovland missade kvalgränsen med två slag i The Players Championship.

Och han tilldelades just två pliktslag under första ronden när han glömde att markera tillbaks sin boll på det 15:e hålet efter att markeringen legat i medspelarens puttlinje.

Misstaget upptäcktes av Hovlands mamma, som satt hemma framför tv-apparaten hemma i Norge och som ringde sonen när han var på väg att lämna banan.

Hovland meddelade direkt tävlingsledningen som gav norrmannen två pliktslag i efterhand. Hans 70-rond på torsdagen blev istället en rond på par, 72. Han följde upp det med 74 slag på fredagen vilket till slut blev två slag för mycket.

– Det var olyckligt såklart. Men jag har redan lagt det bakom mig och är mest besviken över att jag inte kunde få spelet att stämma. Jag fick en bra start idag och om jag fortsatt så kunde jag ha gett mig själv chansen men tyvärr spelade jag inte tillräckligt bra.

Det var Hovlands första missade kvalgräns sedan Honda Classic i mars 2020, en svit på 22 tävlingar.

The Players leds istället av engelsmannen Lee Westwood efter ronder på 69-66. Han är ett slag före Matthew Fitzpatrick.

Mer från samma ämne

Läs också

DETROIT, MICHIGAN - AUGUST 02: Rickie Fowler of the United States tosses his ball on the 18th green during the final round of the Rocket Classic 2026 at Detroit Golf Club on August 02, 2026 in Detroit, Michigan. (Photo by Raj Mehta/Getty Images)
Tournytt

Uppgifter: På väg mot operation

Rickie Fowler har dragits med problem sedan Ryder Cup 2023. Nu pekar uppgifter på att amerikanen ska opereras efter säsongen.

golfspelaren linn grant slår golfslag så sand yr
Tournytt

TourTempen – Det kommer vända

I TourTempen lyfter vi veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

Raiffeisenbank Golf Challenge 2026 - Day Two
Tournytt

Toursvepet – Vass finish av Längfors

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Hovland och Scheffler i särspel – 15.00 måndag

Travelers Championship avgörs först på måndagen efter tajt avslutningsrond.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Hovland har hittat formen igen

Norrmannen tillbaka – jagar sin åttonde seger på PGA Tour.

Personbästa av Svensson i Kanada

Klättrar på FedEx Cup efter den delade fjärdeplatsen i RBC Canadian Open.

Åberg tappade mark efter 70-rond

Fem slag bakom Ryder Cup-kompisen inför helgens spel.

Fitzpatrick om buropen: ”Barnlek jämfört med Bethpage”

Matt Fitzpatrick fick höra burop från publiken i THE PLAYERS – men tog det med ro.