Hoppa till innehåll

Hoppar av efter Ryder Cup-besvikelsen

Sergio Garcia har dragit sig ur veckans Irish Open på DP World Tour. Spanjoren meddelar att han inte är i rätt mentalt läge för att tävla, sedan han inte blev uttagen till det europeiska Ryder Cup-laget.

Amgen Irish Open spelas torsdag till söndag på The K Club i County Kildare, Irland. Sergio Garcia, 44, som representerat Europa i Ryder Cup tio gånger och är den spelare som tagit flest poäng i matchens historia, som var anmäld väljer nu att stå över DP World Tour-tävlingen.

I måndags presenterade Europas kapten Luke Donald sina sex kaptensval. Truppen kompletterades med Ludvig Åberg, Shane Lowry, Jon Rahm, Sepp Straka, Viktor Hovland och Matt Fitzpatrick – samtliga var med i laget som vann i Rom 2023. Den enda nya spelaren i årets upplaga blir Rasmus Højgaard, som ersätter tvillingbrodern Nicolai.

Garcia, hoppades på att bli vald av Donald, och förklarar sitt avhopp från Amgen Irish Open med att han inte vill tävla om han inte är helt fokuserad.

– Jag hade sett fram emot att vara en del av laget, så mentalt var det ganska tufft. Jag ville inte spela en tävling utan att vara fullt engagerad. Därför kände jag att det var bättre att ta lite ledigt, spendera tid med familjen och ladda om, säger Garcia till GolfMagic.

Den 44-årige spanjoren har haft en stark säsong på LIV Golf, men resultaten i majortävlingarna har varit blandade: missad kvalgräns i The Masters, 67:e plats i PGA Championship och delad 34:e plats i The Open Championship.

Stöttar laget

Trots besvikelsen betonar Garcia att han står bakom lagets satsning.

– Samtalet med Luke var okej, även om det inte var det jag hoppades på. Nu kan jag bara stötta laget hemifrån. Jag kommer att följa matcherna och heja på Europa, säger Garcia.

Sju svenskar

Tre europeiska Ryder Cup-spelare deltar i Amgen Irish Open – Rory McIlroy, Shane Lowry och Tyrrell Hatton. LIV-spelarna Brooks Koepka och Patrick Reed är också med i fältet. Dessutom är sju svenskar på plats – Jesper Svensson, Joakim Lagergren, Jens Dantorp, Simon Forsström, Mikael Lindberg, Niklas Lemke och Björn Åkesson. Tävlingen sänds i V Sport Golf och Viaplay:

I TV

V Sport Golf, Viaplay
  • 4 sep., torsdag
    • 09:00 Huvudsändning
    • 17:00 Huvudsändning
  • 5 sep., fredag
    • 14:00 Huvudsändning
  • 6 sep., lördag
    • 13:30 Huvudsändning
  • 7 sep., söndag
    • 13:30 Huvudsändning

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren annika sörenstam i varma golfkläder
Tournytt

Sörenstam kritiserar beslutet att ställa in

LPGA:s säsongsstart i Florida kortades till 54 hål – ett beslut som väckte frågor och kritik.

Hilton Grand Vacations Tournament Of Champions 2026 - Round Three
Tournytt

Världstvåan vann utan att spela

Sista ronden ställdes in på grund av kyla – Korda segrare igen efter ett drygt år.

Farmers Insurance Open
Tournytt

Rose historisk på Torrey Pines

Vann med sju slag – raderade ut Woods och Burns rekord.

Keegan Bradley: ”Skyll på mig”

USA:s Ryder Cup-kapten Keegan Bradley berättar om den tunga tiden efter förlusten på Bethpage Black.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Stor fördel McIlroy – men de kan fortfarande vinna

Rory McIlroy är nära sin sjunde Race to Dubai-titel, men ett par spelare har fortfarande en teoretisk chans.

LIV-spelaren vill bli Ryder Cup-kapten 2027

Graeme McDowell vill leda Europa i Ryder Cup 2027 på Adare Manor. Men efter övergången till LIV Golf kan vägen tillbaka till europeisk lagledning bli svår.

Rory McIlroy: ”Folk minns Ryder Cup för fel saker”

Rory McIlroy vill ändra bilden av årets Ryder Cup. Nordirländaren tycker att Europas historiska seger i New York har hamnat i skymundan – av fel anledningar.

Därför får Åberg plats i DP World Tours slutspel

Ryder Cup-spelarna har en egen gräddfil till säsongsavslutningen.