Hoppa till innehåll

Holmqvist trivs på ”hemmaplan”

Daniela Holmqvist är bästa svenska efter 18 spelade hål.

Jesper Johansson

Daniela Holmqvist föddes i Schweiz då hennes pappa, Hasse Holmqvist, spelade i Young Boys under sin fotbollskarriär.

Och kanske är det därför hon under torsdagen stormtrivdes på Evian-Les-Baines, där veckans major spelas.
Banan är nämligen belägen 14 mil ifrån Holmqvists födelseort, Bern. 

Under torsdagen inledde Holmqvist med fem raka par och gjorde därefter en birdie. Ett under par var hon också efter nio spelade hål. På hål 5, 14:e för dagen, gjorde Holmqvist ytterligare en birdie och därmed klättrade hon på ledartavlan.

Snöplig avslutning på stabil runda av Lindberg


Sagströms mardrömsstart: +5 efter 5

På hålet efter blev det dock en dubbelbogey och därför var hon på par igen.

Men skam den som ger sig. På de följande två hålen gjorde svenskan två birdies och avslutade därför dagen två under par.

Det fina resultatet innebär att hon är på en delad 17:e plats. Leder gör Maria Torres och Carlota Ciganda. De båda är sex under par.
– Spelet kändes stabilt, det är en bana där det krävs att du slår bra slag både från tee och in mot green och det lyckades jag med, sa Holmqvist till SGF efter rundan.
– Nu gäller det att fortsätta med det i morgon och de andra dagarna.

Här är toppen av ledartavlan efter 18 spelade hål:

Holmqvist trivs på ”hemmaplan”

Samarbete med Bjäre Golfklubb

Varierat spel, vidsträckta vyer och gästfrihet – hos Bjäre Golfklubb i Skåne

På natursköna Bjärehalvön i nordvästra Skåne, strax utanför Båstad, ligger Bjäre Golfklubb Hotel & Lodge med öppna vyer över det i övrigt platta, skånska landskapet för en oförglömlig spelupplevelse.

Redaktionen

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren ludvig åberg i golfkläder på en golfbana
Tournytt

5 slag som gav Åberg miljoner – eller gjorde de det?

Vi fastnar gärna vid misstagen – eller de briljanta slagen. Men över 72 hål är det helheten som avgör.

golfspelaren phil mickelson gör tummen upp åt publiken på en golftävling
Tournytt

Kommer Mickelson någonsin tillbaka?

Phil Mickelson missar ännu en LIV-tävling och frågan växer: när, eller om, kommer han tillbaka? Är PGA Championship i fara?

två golfspelare i vita golfkläder på en golfbana
Tournytt

Slutar hellre än återvänder till PGA Tour

Thomas Pieters öppnar för att avsluta karriären om LIV Golf försvinner – och stänger dörren till PGA Tour.

Här skiljs Masters-vinnare från resten

Augusta National Golf Club är fylld av ikoniska hål. Men över tid framträder en tydlig bild av var tävlingen faktiskt avgörs – och hur.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Bättre av Åberg – men Norén bäste svensk i Dubai

Ludvig Åberg spelade klart bättre under andra dagen i tourfinalen DP World Tour Championship. Alex Norén är fortsatt bäste svensk i tävlingen.

Trög svenskstart i Indien – Lowry i topp

Ryder Cup-hjälten Shane Lowry leder veckans DP World Tour-tävling.

Toursvepet – Alla svenskor över par i Evian Championship

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Bergström nära första segern

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Martin Strömberg