Hoppa till innehåll

Hoffman ryter till – riktar skarp kritik mot tourkollegorna

Charley Hoffman är missnöjd med PGA Tours utveckling och håller inte tillbaka i ett meddelande till sina tourkollegor. 

Att skicka massmejl till sina tourkollegor verkar ha blivit den senaste trenden på PGA Tour. Kanske är det ett nytt sätt att rensa luften på – eller så har det alltid pågått, men att de numera sprids i större utsträckning.

Charley Hoffman, 48, är rankad 95:a i världen och är 41:a på årets FedExCup-ranking. I ett meddelande som skickats till sina spelarkollegor på PGA Tour kritiserar Hoffman långsamt spel, bristande engagemang och oviljan att samarbeta med media.

– Många av er säger att ni vill spela färre tävlingar, men ändå deltar ni i TGL, Race to Dubai och andra icke-PGA Tour-event. Det kommer fortsätta oavsett startfältens storlek, skriver Hoffman.

Hoffman menar att PGA Tours styrka ligger i öppen konkurrens och att de bästa spelarna ska mötas i tuffa, stora startfält, inte i små, exklusiva tävlingar där vissa lämnas utanför.

– Touren byggdes på att alla med tillräckligt bra spel får chansen att bevisa sig. Det är det som gjort oss unika i generationer, och vi måste fortsätta kämpa för det. Vid säsongens slut är det bara 100 spelare som behåller sitt kort. Vi börjar alla från noll i FedEx Cup, och alla har chansen att vinna.

Långsamt spel

Hoffman kom ut på PGA Tour 2006 och har vunnit fyra gånger. Han menar att långsamt spel har varit ett problem under hela hans karriär och att spelarna själva måste ta ansvar för att öka tempot.

– Speltempo har varit en utmaning i 20 år, och det var ett problem redan 20 år innan dess. Vi måste göra en gemensam insats för att snabba på spelet. Vi har fått mycket kritik de senaste veckorna för långsamt spel. Och ja, det är ett problem – både för våra fans och för oss spelare. Att minska startfälten kan hjälpa, men bara med några minuter per dag.

Samarbete med media är en skyldighet

Hoffman ställer sig även bakom Justin Thomas, som nyligen kritiserade spelarnas ovilja att ta sitt ansvar gentemot media och de tv-nätverk som sänder PGA Tour-tävlingarna.

– Vi är världens bästa golfare på världens bästa tour, och vi har en skyldighet att samarbeta med våra sändningspartners. Fokus ska alltid ligga på att visa upp spelet, skickligheten, passionen och konkurrensen som gör golfen så speciell.

Journalist, redaktör och tidigare greenkeeper. Började spela golf i början av 1990-talet. Har arbetat på golfbanor i tio år och som journalist i tolv år. Sedan 2015 verksam på Svensk Golf i olika roller – sedan 2021 som digital redaktör för svenskgolf.se. Skriver om allt som rör golf.

Email: olof.asgard@svenskgolf.se

Mer från samma ämne

Läs också

två golfspelare på golfbana under golftävling
Tournytt

Norén avancerar – Åberg tappar

Lagergren och Norén bästa svenskar efter 36 hål på Wentworth.

golfspelare med golfklubba på golfbana
Tournytt

Caddien lämnade mitt under PGA Tour-ronden

Alejandro Tosti fick klara sig utan sin ordinarie caddie efter nio hål. Mitt under ronden lade Cliff Ellis ner bagen och lämnade banan – av oklar anledning.

golfspelare med golfklubba på grön golfbana
Tournytt

Åberg jagar ledande Lagergren på Wentworth

Svensk rivstart på Wentworth

Caddien lämnade mitt under PGA Tour-ronden

Alejandro Tosti fick klara sig utan sin ordinarie caddie efter nio hål. Mitt under ronden lade Cliff Ellis ner bagen och lämnade banan – av oklar anledning.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

PGA Tour spikar nya systemet – så fungerar det 2028

PGA Tour görs om i grunden 2028. Nu är det klart vilka som får spela på den nya touren – och hur spelarna kan åka ur och ta sig tillbaka.

Stora förändringar på DP World Tour 2027

DP World Tour gör om kalendern till 2027. Men någon återkomst till Sverige blir det inte – touren saknar fortsatt en svensk tävling.

LIV-spelaren: ”Det verkar finnas en råtta bland oss”

LIV Golf befinner sig i en turbulent period. Nu hävdar Thomas Detry att någon i spelarnas privata chatt läcker information till medierna.

Wiesberger om Wentworth: ”Det blir bara värre”

Bernd Wiesberger är kritisk till utvecklingen på DP World Tour. Nu varnar han för att tourens egna spelare inte prioriteras.