Hoppa till innehåll

Hideki Matsuyama rånad på flygplats i London

Japanens plånbok samt caddiens och coachens pass stulna. 

Japanen Hideki Matsuyama, som vann OS-brons i Paris, var på väg till Memphis för veckans slutspelstävling på PGA Tour – FedEx St Jude Championship. 

På flygplatsen i London märkte caddien Shota Hayato och coachen Mikihito Kuromiya, som var i sällskap med Matsuyama, att världstolvans plånbok och Kuromiyas och Hayatos pass plötsligt var borta och Matsuyama berättade för Golf Digest Japan att de blivit rånade. Bronsmedaljen ska inte ha blivit stulen.

Eftersom passen var försvunna kunde enbart Matsuyama gå ombord på flyget till USA medan caddien och coachen återvände till Japan för att skaffa nya resedokument. 

Det betyder att japanen får klara sig utan de två medlemmarna i sitt team under veckan i Memphis.
Han får bärhjälp av landsmannen Ryo Hisatsunes caddie Taiga Tabuchi som hoppar in som caddie. 

– Jag är glad att han accepterade. Han har jobbat med Hisatsune i år, så jag tror att han har bra koll, och han kan engelska, så jag kan lita på honom, säger Matsuyama (som inte pratar engelska) till Golf Digest Japan. 

Att inte ha sin ordinarie caddie och coach på plats kommer bli väldigt annorlunda för Matsuyama och han hoppas att de kan få komma in i USA i tid för nästa veckas BMW Championship.

– Allt ansvar ligger på mig nu och jag kommer behöva spela golf som innan jag fick en coach. Det finns en chans att de kommer (till tävlingen i Colorado) men vi måste räkna med att de inte hinner hit. 

Hideki Matsuyama är ett känt namn i golfvärlden. I Japan är han gigantisk och var han än spelar golf finns det alltid en stor grupp japanska golfjournalister på plats. Den enda som lockar nästan lika många intervjumikrofoner som Hideki Matsuyama är Tiger Woods.

Matsuyama är åtta i FedExCup inför veckans tävling. Två svenskar finns i fältet – Ludvig Åberg och Alex Norén. 

Intressanta starttider, svensk tid

Torsdag 

  • 15.00: Alex Norén, Austin Eckroat
  • 16.25: Sungjae Im, Shane Lowry
  • 16.35: Ludvig Åberg, Wyndham Clark
  • 16.45: Rory McIlroy, Collin Morikawa
  • 17.30: Viktor Hovland, Erik van Rooyen
  • 19.35: Sahith Theegala, Hideki Matsuyama
  • 19.45: Scottie Scheffler, Xander Schauffele

Fredag

  • 14.20: Viktor Hovland, Erik van Rooyen
  • 14.35: Scottie Scheffler, Xander Schauffele
  • 16.25: Sahith Theegala, Hideki Matsuyama
  • 18.00: Alex Norén, Austin Eckroat
  • 19.25: Sungjae Im, Shane Lowry
  • 19.35: Ludvig Åberg, Wyndham Clark
  • 19.45: Rory McIlroy, Collin Morikawa

TV-tider

Sänds i: Discovery+, Max, Eurosport 2

DatumHuvudsändning D+Specialfeeder D+Eurosport 2
Torsdag 15 augusti20.0014.0020.00
Fredag 16 augusti20.0014.0020.00
Lördag 17 augusti19.00 14.0019.00
Söndag 18 augusti18.0014.0018.00

Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.