Hoppa till innehåll

Stark puttning ger Åberg tätkänning i U.S. Open

Ludvig Åberg inledde majorn med en 69-rond och delar niondeplatsen.


Ludvig Åberg, 26, stod för en solid start på årets U.S. Open på Shinnecock Hills Golf Club. Svensken, rankad 13 i världen, gick den första ronden på 69 slag, ett under par, vilket placerar honom på delad nionde plats när spelet bröts på grund av mörker sent på torsdagskvällen.

Många spelare var då kvar ute på banan och får spela färdigt sina inledningsronder tidigt på fredagen.

I ensam ledning på sex under par återfinns 2023 års segrare av US Open, amerikanen Wyndham Clark, som har två hål kvar av sin rond.

Åberg, som startade på hål 10, öppnade starkt och var två under par efter sina sex första hål. Efter att dagens första bogey trillade i på det 16:e hålet, par 5, där han hamnade tjockt i ruffen på utslaget, vände han sedan på ett under par.

Puttningen lade grunden

Åberg presterade framförallt stark US Open-golf och lyckades jobba in de par som krävdes i scorekortet. Andra nio rivstartade direkt med en birdie på hål 1, vilket tillfälligt förde upp Åberg i ensam ledning. En bogey på det fjärde hålet kostade dock ett slag, innan han avslutade ronden med fem raka par. Exempelvis genom en stark räddning från bunkern på hål 7, Åbergs 16:e för dagen.

– Det var en bra dag. Jag tyckte jag var nöjd med hur jag scorade framförallt. Nöjd med hur jag slog slagen. Det är tufft. Det är blåsigt. Det är upp och ned, och ned och upp känns det dom. Men överlag är jag nöjd med hur jag tog mig an dagen och fortsatte spel bra golf, säger Ludvig Åberg till Svensk Golf.

Vinden hade också en bärande roll under torsdagens spel på Shinnecock Hills. En bana vars sträckning ständigt ställer spelarna inför olika vindriktningar där förmågan att hantera bollflykten verkligen testas.

– Flykten är nästan mer viktig än nummerna känns det som. Jag slog en järnsjua från 120 meter liksom. Det är lite så det känns. Och det är tufft absolut.

Framför allt var det puttningen som stack ut under öppningsronden. Enligt USGA:s preliminära Strokes Gained-statistik tjänade han 2,64 slag mot fältet på greenerna, klart mest av spelets olika delar. Totalt tjänade Åberg 4,15 slag mot fältet, samtidigt som han var plus även från tee, vid inspelen och i närspelet.

– Det är en sådan del av spelet som är lite lurig när det blåser. När det är lite byar och såhär. Jag försökte säga till mig själv att slå puttarna hela vägen fram till hålet. Det är lätt att man blir lite passiv och lämnar dem lite kort med speeden. Men överlag tyckte jag att att jag gjorde ett bra jobb med det idag, säger Ludvig Åberg.

Ludvig Åbergs torsdag i siffror.

  • SG Totalt: +4,15 slag
  • SG Från tee: +0,67 slag
  • SG Inspel: +0,61 slag
  • SG Närspel: +0,81 slag
  • SG Puttning: +2,64 slag

Tyngre öppning för Norén

Den andre svensken i startfältet, Alex Norén, 43, fick en något tuffare inledning på mästerskapet.

Norén, rankad 20:e i världen, öppnade med två raka bogeys, men kontrade sedan med birdie på det 14:e hålet, hans femte för dagen. Och på denna utmanande och inslagna väg fortsatte det.

Scorekortet signerades slutligen med 74 slag, fyra över par, vilket placerar honom på delad 92:a plats.

– Bland de sjukaste banorna jag har spelat. Den är väldigt bra. Men är du inte riktigt på så är det så svårt. Jag tyckte att jag slog drivern bra för tee men var sedan för dålig med järnen. Träffade för lite greener och fick kämpa som ett djur där ute, säger Alex Norén.

Efter 18 hål i torsdagens krävande förhållanden tycker Alex Norén ändå att USGA har hittat en bra balans i banans uppsättning.

– Det viktigaste de gjorde var att göra greenerna nog långsamma. Då funkar allting. Det var inga problem där ute alls. Vinden var ändå på 30 mph ibland. Men när man markerar bollen är den inte ens nära att börja vobbla, så det känns som att man spelar i Skottland på en linksbana. Fast greenerna här är helt galna.

Klicka här för veckans ledartavlor

I TV

V Sport Golf, Viaplay, Viaplay Sport-kanalen
  • 18 jun., torsdag
    • 12:30 Early Coverage
    • 13:30 Featured Groups 1
    • 13:45 Huvudsändning
    • 14:30 Featured Groups 2
    • 20:00 Viaplay Sport-kanalen
  • 19 jun., fredag
    • 12:30 Early Coverage
    • 13:30 Featured Groups 1
    • 14:30 Featured Groups 2
    • 18:00 Huvudsändning
    • 18:00 Viaplay Sport-kanalen
  • 20 jun., lördag
    • 16:00 Early Coverage
    • 16:00 Featured Groups 1
    • 16:00 Featured Groups 2
    • 18:00 Huvudsändning
  • 21 jun., söndag
    • 15:00 Early Coverage
    • 16:00 Featured Groups 1
    • 16:00 Featured Groups 2
    • 17:00 Huvudsändning

Chefredaktör på Svensk Golf. Har funnits på Svensk Golf i olika roller sedan början av 00-talet och har även varit chefredaktör för den svenska upplagan av Golf Digest. Skriver främst om utrustning, tourer och banor. Har ett stort golfhjärta som möjligen dunkar lite extra för tidlösa cavity back-järn och skönt luriga greenområden.

Mer från samma ämne

Läs också

David Lundgren
Tournytt

Sex svenskar på rätt sida i kvalskolan

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Henrik Stenson
Tournytt

Stenson i vinnarhålet – jagar första segern

Delar tredjeplatsen i Arkansas efter 68 slag andra ronden.

Adam Wallin
Tournytt

Svenskarna kvar på rätt sida i Tourfinalen

Blomstrand och Wallin spelar tillräckligt bra på Mallorca.

Så gick det i streckstriden på DP World Tour

Tre svenskar klara för slutspelet – andra får sikta på kvalskolan nästa vecka.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Stark finish av Åberg

Avancerade tio placeringar efter 66 slag sista ronden.

Toursvepet – Stenson klättrar efter 65-rond

Följ de svenska spelarna runt om i Tourvärlden här i Toursvepet.

Lagergren glödhet i Spanien

Gick runt på 64 slag i Madrid och har klättrat ordentligt.

Följ svenskarna under lördagen i Madrid

Åberg tillsammans med Ryder Cup-kompisen på lördagen.