
Vilket år det har varit för Henrik Stenson.
Efter att ha varit segerlös i 19 månader lyckades han vinna BMW International Open.
Det var startskottet på ett fantastiskt år med en majorseger som största merit.
Men än är han inte klar.
I veckan kan han vinna Race to Dubai, European Tours säsongslånga tävling. Han har allt i egna händer då han leder inför tävlingen – och det är något han trivs med.
– Det var ganska härligt att vara Europas bästa spelare 2013 och jag tror inte att det skulle vara mindre härligt att vara det även 2016, med tanke på säsongen jag haft med segern i The Open och ytterligare några riktigt bra resultat, säger Henrik Stenson under presskonferensen.
Henrik Stenson har allt i sina egna händer. Men Rory McIlroy, Alex Norén och Danny Willett kan alla vinna om resultaten går deras väg.
Och att vara jagad är något Stenson trivs med:
– Jag är i en jättebra position, jag kunde inte ha be om något bättre.
– Det var allt jag ville. Jag ville vara i en position där en vinst här skulle resultera i att jag vann Race to Dubai. Och nu är jag i en ännu bättre position, då jag faktiskt inte behöver vinna för att ta hem Race to Dubai – även om det är min målsättning den här veckan.