Hoppa till innehåll

Henrik Stenson trivs i ledarposition

I helgen kan Henrik Stenson slutföra en enastående säsong med att vinna Race to Dubai. Och han trivs i ledartröjan.

Jesper Johansson
Henrik Stenson trivs i ledarposition

Vilket år det har varit för Henrik Stenson.

Efter att ha varit segerlös i 19 månader lyckades han vinna BMW International Open.

Det var startskottet på ett fantastiskt år med en majorseger som största merit.

Men än är han inte klar.

I veckan kan han vinna Race to Dubai, European Tours säsongslånga tävling. Han har allt i egna händer då han leder inför tävlingen – och det är något han trivs med.

– Det var ganska härligt att vara Europas bästa spelare 2013 och jag tror inte att det skulle vara mindre härligt att vara det även 2016, med tanke på säsongen jag haft med segern i The Open och ytterligare några riktigt bra resultat, säger Henrik Stenson under presskonferensen. 

Henrik Stenson har allt i sina egna händer. Men Rory McIlroy, Alex Norén och Danny Willett kan alla vinna om resultaten går deras väg. 

Och att vara jagad är något Stenson trivs med:

– Jag är i en jättebra position, jag kunde inte ha be om något bättre.

– Det var allt jag ville. Jag ville vara i en position där en vinst här skulle resultera i att jag vann Race to Dubai. Och nu är jag i en ännu bättre position, då jag faktiskt inte behöver vinna för att ta hem Race to Dubai – även om det är min målsättning den här veckan.

Mer från samma ämne

Läs också

The International Series Japan Björn Hellgren
Tournytt

Hellgren klättrade efter 66-rond

Slutade på delad 22:a plats i LIV-debuten i Riyadh

Qatar Masters 2026 - Day Three
Tournytt

Lagergren femma inför slutronden i Qatar

Fyra slag bakom ledande Reed inför sista dagens spel.

golfspelaren björn hellgren i militärgröna golfkläder
Tournytt

Stark rond av Hellgren i Riyadh

Klättrade till delad 31:a plats inför historisk slutrond.

Spansk seger efter Lowrys misstag

Irländaren tappade segern efter att ha slagit från bunkern till vattenhindret.

Martin Strömberg

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Pepperell om LIV: ”En dörr som bara går åt ett håll”

Eddie Pepperell menar att om man vill få till ett framtida samarbete måste tillträdet fungera åt båda håll och DP World Tour-spelare erbjudas plats i LIV-tävlingar.

Stensons ersättare: ”Inte hållbart”

Därför valde Laurie Canter LIV Golf framför PGA Tour.

Svenskfest i Sydafrika – så ser du DP World Tour-tävlingen

Många svenska spelare i fältet i Alfred Dunhill Championship.

Svensk Golf

Tronskifte: Norén bäste svensk

Alex Noréns återkomst har verkligen imponerat.