Hoppa till innehåll

Helsvensk final i Franska Öppna

Klubbkompisarna gör succé i stor amatörtävling

Martin Strömberg

De svenska amatörtjejerna har verkligen visat världsklass den senaste tiden och när French International Lady Junior Championship (Franska Öppna) avgjorts den senaste veckan har det varit svensk dominans från start till mål.

Under slagspelet över 36 hål, som oftast fungerar som kval i stora amatörtävlingar, gick alla sex svenska tjejer vidare. Och under matchspelet tog sig tre spelare till kvartsfinal, två till semifinal och väl där vann både Beatrice wallin och Amanda Linnér sina matcher.

Wallin besegrade italienskan Caminoli med klara 6/4 medan Linnér avfärdade danskan Lyng Thomsen med 2/1.

Det roliga är att båda kommer från Hllls GC utanför Göteborg och det blir således en ren Hillsfinal i ett stort internationellt amatörmästerskap.

Bredden på damsidan är imponerande. Tidigare i år vann Frida Kinhult Spanska Öppna, ifjol tog Julia Engström hem Ladies British Amateur Championship. Både Julia och Frida fanns med även i veckans tävling i Frankrike men då gick istället två andra tjejer fram och visade klass.

Följ finalen som spelas annandag påsk via länken

Samarbete med Ålands Golfklubb

Upplev Ålands Golfklubb – Östersjöns golfparadis

I över fem decennier har svenska golfgäster vallfärdat till Ålands Golfklubb. Här, på en av Östersjöns mest solsäkra destinationer under sommaren, hittar du bland annat Finlands bana golfbana.

Redaktionen

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren tiger woods i röd golfpiké
Tournytt

Tiger Woods med i The Masters? Nya tecken väcker hopp

Uppdateringar i Masters-appen och rykten från Augusta får golfvärlden att spekulera igen.

golfspelare slår med golfklubb på en golfbana
Tournytt

Golfikonen tar över efter svenske pionjären

Colin Montgomerie tar plats i European Tour Groups styrelse – ersätter Ove Sellberg.

Folke Brisbane
Tournytt

Folkes fina form fortsätter

Så gick det för svenskarna på LET och DP World Tour.

Årsbästa för Stenson i Hongkong – sena bogeys kostsamma

"Jag har kämpat med svingen ganska ordentligt"

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

14:e raka kvalgränsen för Åberg

Följ de svenska spelarna runt om i världen i Toursvepet.

En rond kvar av Maratonkvalet till LPGA

Fyra svenskor på rätt sida inför avslutningen i Alabama.

Majordebutanten: ”Känns overkligt”

På torsdag gör Amanda Linnér, 20, debut i majorsammanhang. I US Women’s Open på The Olympic Club – en av tävlingsgolfens mest utmanande banor.

Oskar Åsgård

Tjejernas tur på Augusta National

I över 80 år har vi följt herrmajors på Augusta National GC. 2019 anordnade den exklusiva golfklubben för första gången en damtävling, Augusta National Women's Amateur. Vi tog rygg på svenskorna som fick spela den historiska tävlingen.