Hoppa till innehåll

Hedwall tvåa efter kanonrond

Fick ge sig på slutet mot Ashok

Martin Strömberg

Caroline Hedwall satte färg på avslutningen av Qatar Ladies Open och var den som hotade segrande indiskan Aditi Ashok ända in på slutet. ”Carro” gick slutronden på 67 slag och hade det inte kommit en bogey på sluthålet hade pressen varit ännu störra på Ashok, som då hade tre hål kvar att spela.

Indiskan lyckades dock hålla i spelet och tog sin andra raka seger på LET efter hemmavinsten för två veckor sedan. Mycket imponerande.

– Det var en skön avslutning på säsongen. Det kändes som Aditi var för vass idag. Jag gav det ett försök på 18:e men fick ett halvknepiggt bunkerläge som jag misslyckades med. Men bra avslutning och bra tävling så jag är nöjd, säger ”Carro” till Svensk Golf.

Hedwall har fem segrar på Ladies European Tour men den sensate kom 2012 i Österrike. I år har hon visat vid flera tillfällen att formen är på väg tillbaks på allvar med bland annat en andraplats i Kina och två femteplatser.

Nu tog hon ännu en andraplats, delad med Lydia Hall, och går mot ett mycket intressant 2017.

Ashok avslutade med birdie för 69 slag sista dagen och var till slut tre slag före Hedwall och Hall.

 

Hedwall tvåa efter kanonrond

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren anna nordqvist i blåvita golfkläder
Tournytt

Nordqvist har valt – här är Europas Solheim Cup-lag

Två svenskor finns med när Anna Nordqvist presenterat hela Europas lag till Solheim Cup 2026. Maja Stark och Linn Grant kvalificerade sig båda via världsrankingen.

DETROIT, MICHIGAN - AUGUST 02: Rickie Fowler of the United States tosses his ball on the 18th green during the final round of the Rocket Classic 2026 at Detroit Golf Club on August 02, 2026 in Detroit, Michigan. (Photo by Raj Mehta/Getty Images)
Tournytt

Uppgifter: På väg mot operation

Rickie Fowler har dragits med problem sedan Ryder Cup 2023. Nu pekar uppgifter på att amerikanen ska opereras efter säsongen.

golfspelaren linn grant slår golfslag så sand yr
Tournytt

TourTempen – Det kommer vända

I TourTempen lyfter vi veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

Kanonrond av Arwefjäll – tvåa i Schweiz

Personbästa för den svenska rookien.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Örtengren historisk på Hills

Slog alla proffsen efter imponerande spel på Hills.

Roger Andersson

Svenska stjärnor väljer bort Hills Ladies Open

Trots att Hills Ladies Open är årets enda LET-tävling i Skandinavien väljer de största svenska stjärnorna bort tävlingen. Endast Ingrid Lindblad kommer till start, medan namn som Linn Grant, Anna Nordqvist och Madelene Sagström satsar vidare på LPGA.

Roger Andersson

Arwefjäll glänste under årets första tävlingsrond

Debutanten delar andraplatsen i Ladies European Tour-premiären i Marocko.

Rydqvist vann EM – Lagergren tvåa efter drama i Nordirland

Så här gick det för svenskarna runt om i Tourvärlden veckan som gick.