Hoppa till innehåll

Hedwall lyfter efter sex birdies första nio

Caroline Hedwall och Linnea Ström är med i toppen i Saudi Ladies International.

Axel Bridal

Under fredagens spel på Royal Greens Golf & Country Club i Sadiarabien sköt Caroline Hedwall sex birdies på de första nio hålen, började med ett par på sista nio och såg ut att ha en en riktigt låg score på gång.
Det blev det också, men utan vattenbesöket och den därpå följande dubbelbogeyn på 13 (par 5) hade Hedwall kunnat vara i delad ledning inför helgen. Hon kämpade dock tillbaka de två tappade slagen under de resterande hålen och kom in på 66 slag, sex under par. Hon är –7 totalt och två efter ledande brittiskan Alice Hewson (–9).
Hedwall delar tredjeplatsen med bland andra Linnea Ström, som följde upp gårdagens 68:a med en 69:a.
– De var en riktigt bra förstania. Jag slog upp mig riktigt nära och tog vara på alla chanser jag hade. Det var lite oturligt att jag slog i vattnet på 13 en jag är stolt över att jag kunde ta mig tillbaka till par på sistanian. Så i stort sett var det en bra dag, sa Caroline Hedwall till LET efter ronden.

Den andra ronden är dock inte helt färdigspelad ännu eftersom spelet fick brytas för mörker. Sex spelare, däribland svenske Emma Nilsson som har ett hål kvar att spela, får spela färdigt på lördagsmorgonen innan tredje ronden drar igång.

Övriga svenskor:

Anna Nordqvist (d11, –4)
Johanna Gustavsson (d33, par)
Jessica Karlsson (d48, +2)
Emma Nilsson (d48,+2, har ett hål kvar på andra ronden)
Lina Boqvist (d58, +3)

Kvalgränsen kommer sannolikt att dras vid +3.
På fel sida om det strecket är Jenny Haglund (+4), Linda Wessberg (+5) och Isabella Deilert (+6).

Klicka på bilden för fullständig leaderboard

Samarbete med Bjäre Golfklubb

Varierat spel, vidsträckta vyer och gästfrihet – hos Bjäre Golfklubb i Skåne

På natursköna Bjärehalvön i nordvästra Skåne, strax utanför Båstad, ligger Bjäre Golfklubb Hotel & Lodge med öppna vyer över det i övrigt platta, skånska landskapet för en oförglömlig spelupplevelse.

Redaktionen

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren ludvig åberg i golfkläder på en golfbana
Tournytt

5 slag som gav Åberg miljoner – eller gjorde de det?

Vi fastnar gärna vid misstagen – eller de briljanta slagen. Men över 72 hål är det helheten som avgör.

golfspelaren phil mickelson gör tummen upp åt publiken på en golftävling
Tournytt

Kommer Mickelson någonsin tillbaka?

Phil Mickelson missar ännu en LIV-tävling och frågan växer: när, eller om, kommer han tillbaka? Är PGA Championship i fara?

två golfspelare i vita golfkläder på en golfbana
Tournytt

Slutar hellre än återvänder till PGA Tour

Thomas Pieters öppnar för att avsluta karriären om LIV Golf försvinner – och stänger dörren till PGA Tour.

Tangerat personbästa av Arwefjäll i Mauritius

Delade andraplatsen efter bogeyfri avslutande 66-rond

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Två svenskor har tätkänning i Sydafrika

Arwefjälls fina form håller i sig.

Toursvepet – Fyra svenskor vidare i Los Angeles

Följ de svenska spelarna runt om i Tourvärlden här i Toursvepet.

Grant bröt i Las Vegas – två svenskor vidare

Hårda vindar gör Shadow Creek svårbemästrad.

Folkes fina form fortsätter

Så gick det för svenskarna på LET och DP World Tour.