Hoppa till innehåll

Hedwall ett slag från ledning

Jagar första LET-segern på fyra år

Martin Strömberg

Det blev en rond på par andra dagen på Yalong Bay för Caroline Hedwall. 

Inför helgen är 14 apelare inom tre slag och ”Carro” är delad trea bara ett slag bakom ledarduon bestående av fransyskan Gwladys Nocera och kinesiskan Liu Yan, båda sex under par.

–  Det var inte så mycket annorlunda jämfört med igår än att jag missade ett par fairways mer och det är i princip omöjligt att stanna bollen på green från ruffen, så jag fick kämpa lite mer, berättar ”Carro” för Svensk Golf.

Senast Hedwall vann på LET var i Tyskland 2012, hon har sedan dess tagit ett par segrar på Nordea Tour, men hon har definitivt inget emot att vara i närheten av täten igen.

– Jag är ju i en bra position inför imorgon, så jag ser helt enkelt bara fram emot att gå ut och spela.

Ställningen

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare utan golfkepsar i vita golfkläder
Tournytt

TourTempen – Stjärnornas frånvaro sänder märkliga signaler

I TourTempen lyfter vi förra veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

golfspelaren bryson dechambeau i blåa golfkläder
Tournytt

DeChambeau tror på LIV 2.0: ”Ska göras rätt den här gången”

Stjärnorna lämnar och LIV Golf kämpar för sin överlevnad. Men Bryson DeChambeau tror på nystarten.

Björn Åkesson
Tournytt

Svenskar i särspel på måndagen

Fem svenskar vidare till Finalkvalet – två till kan bli klara på måndagen.

Rydqvist kvar i slagläge

Fyra slag från täten inför söndagens avslutning i Korea.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Rydqvist jagar segern i Sydkorea – två slag från toppen

Louise Rydqvist gick på 67 slag under andra ronden av Aramco Korea Championship. Svenskan är delad tvåa inför helgen, två slag från ledningen.

Folke delar ledningen efter 65-rond

Jagar första segern på LET efter bogeyfri andrarond.

Martin Strömberg

Arwefjäll utökade ledningen

Leder med tre slag inför sista ronden i Schweiz.

Arwefjäll i ledning efter drömstart i Schweiz

Kajsa Arwefjäll gick sju under par och leder VP Bank Swiss Ladies Open efter en imponerande öppningsrond.