Hoppa till innehåll

Hatton siktar på Ryder Cup: ”Bästa golfupplevelsen i mitt liv”

Fjräde segern på 20 starter. Och dessutom inräknade Ryder Cup-poäng. Livet leker för Storbritanniens just nu bäste spelare.

Jesper Johansson

Tyrrell Hatton hade en hel del att fira efter sin fyra slag stora seger under den första Europatour-tävlingen 2021. Segern innebär att han passerade Rory McIlroy på världsrankingen och därmed kan kalla sig Storbritanniens bästa spelare. På plats fem är han näst bäste europé, endast Jon Rahm på sin andraplats är högre rankad (de båda har också tangerat flest Rolex Series-segrar, fyra var).

Hatton är i en riktigt fin form och har vunnit fyra tävlingar av de senaste 20 startade. Det som är lite speciellt med hans senaste seger var att Abu Dhabi HSBC Championship-resultaten syns på Ryder Cup-rankingen. På grund av covid-19 frystes rankingen men nu är den igång igen.
– Det är alltid bra för självförtroendet att vinna och att göra det i första starten för året känns extra bra då Ryder Cup-poängen börjar räknas igen, sa Hatton till Sky Sports efter segern.
– Det är definitivt ett mål för mig i år, så att jag tog massvis av poäng i helgen var toppen. Jag vill säkra min plats i det där laget så fort som möjligt och den här veckan har helt klart ökat mina chanser att nå det målet.

Om Tyrrell Hatton skulle bli en del av det europeiska laget, vilket han mycket väl ser ut att bli, skulle han göra sin andra start i lagtävlingen där Europa tampas mot USA. Och med tanke på hur han upplevde segern på Le Golf National utanför Paris – finns det gott om anledningar att försöka ta en plats även i år.
– Senaste Ryder Cup var den bästa golfupplevelsen i mitt liv. Hemmasupportrar, första tee med den där enorma läktaren. Det var otroligt, jag älskade allt med den där veckan.
– Det kommer säkerligen vara något helt annat att spela på bortaplan men jag hoppas att jag får en plats på Whistling Straits. Jag skulle älska utmaningen att försöka vinna igen. Men det är förstås mycket golf kvar som ska spelas, så vi får hålla tummarna, sa Hatton.

Mer från samma ämne

Läs också

SDC Open 2026 - Day One
Tournytt

Blomstrand: ”Jag var i zonen hela dagen”

Svensken leder efter magisk 61-rond.

Magical Kenya Open 2026 - Day Two
Tournytt

Fem svenskar vidare i Kenya

Lemke fortsatt bra med på delad åttondeplats.

golfspelaren ludvig åberg med ett golfparaply
Tournytt

Järnproblemen bromsade Åberg på regnig Riviera

Trippelbogey och svagt järnspel sänkte Ludvig Åberg – men svensken kämpade sig tillbaka.

Poulter: ”Hoppas fortfarande på en återkomst i Ryder Cup”

Ian Poulter utesluter inte en framtida roll i Ryder Cup.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

McIlroy vill se böterna betalda – markerar inför Dubai

Rory McIlroy leder fältet i Dubai och uppmanar Jon Rahm och Tyrrell Hatton att betala sina böter.

Svenska toursegrar 2025

Här är titlarna som Sverige bärgat på världens största golftourer.

Svensk Golf

Kommer Ryder Cup bli ett av världens dyraste evenemang?

Ryder Cup 2025 kombinerade rekordpriser och publikupplevelse i en tydlig premiummodell.

LIV Golf i samtal med DP World Tour om Rahms framtid

Förhandlingar om sanktioner kan avgöra Jon Rahms Ryder Cup-status.