Hoppa till innehåll

Hatton sätter inspelet – blir knappt glad

Det är äntligen fredag! Vad passar bättre än att se ett golfslag i världsklass!

Jesper Johansson

Tyrrell Hatton är en av planetens mest formstarka spelare. Efter att förra veckans seger på Wentworth har han tagit sig till Nevada, USA, för att spela CJ Cup @ Shadow Creek. Efter tre spelade hål var han fyra under par.

Efter två inledande birdies var han mitt i fairway på det tredje hålet. Väl där slog han till och satte inspelet. Hur tjusigt som helst!

Tyrrell Hatton sa efter ronden att han lider av svår jetlag och att han är allmänt tjurig på grund av detta. Det kanske är anledningen till hans . . . milda glädjeyttringar.

Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.