Hoppa till innehåll

Härlig start för Grant – tvåa i Singapore

Positivt formbesked efter senaste tidens trevande spel

Linn Grant har inte fått spelet att stämma senaste tiden och var inte full av självförtroende när hon ställde sig på första tee i veckans LPGA-tävling HSBC Women’s World Championship i Singapore. 
– Jag har varit lite förbryllad över min bollträff den senaste veckan. I morse försökte jag verkligen ta mig tid på rangen och hitta något som kändes bra nog och som jag kunde spela med, säger Linn Grant till LPGA Tour. 

Nycklarna var ett slag i taget, hålla ett strikt fokus och att spela enkelt. Och det fungerade. Grant gick första ronden på Sentosa GC tre under par, 69 slag, och är delad tvåa, ett slag bakom ledande amerikanskan Sarah Schmelzel. 

24-åriga Linn Grant noterades för fyra birdies och en bogey och även om hon inte är helt nöjd med formen än så ser hon positivt på resten av veckan.
– Jag har gått tillbaka till några övningar som jag vet kan fungera. Jag tror att det från och med idag kommer att bli lite bättre. Ett steg i taget.

Grant gör sin fjärde tävling för året på LPGA och har som bäst slutat delad 23:a (LPGA Drive on Championship i januari). Hon är rankad 24:a i världen (bästa bland svenska spelare) och är 35:a på säsongsrankingen Race to CME Globe. 

Madelene Sagström, som slutade delad nia förra veckan i Thailand, har också startat lovande. Sagström är delad tia efter 71 slag, ett under par. För övriga svenskor gick det sämre – Anna Nordqvist (+2), Maja Stark (+5) och Linnea Ström (+8). 

HSBC Women’s World Championship

1. Sarah Schmelzer, -4
D2. Linn Grant, -3
D2. Lilia Vu, -3
D2. Esther Henseleit, -3

D10. Madelene Sagström, -1
D36. Anna Nordqvist, +2
D57. Maja Stark, +5
65. Linnea Ström, +8

LPGA Tour, tors–sön: HSBC Women’s World Championship

Sänds i: Viaplay
Svenska spelare: Linn Grant, Maja Stark, Linnea Ström, Anna Nordqvist, Madelene Sagström

DatumHuvudsändning
Fredag 1 mars03.30
Lördag 2 mars03.30
Söndag 3 mars03.30

Journalist, redaktör och tidigare greenkeeper. Började spela golf i början av 1990-talet. Har arbetat på golfbanor i tio år och som journalist i tolv år. Sedan 2015 verksam på Svensk Golf i olika roller – sedan 2021 som digital redaktör för svenskgolf.se. Skriver om allt som rör golf.

Email: olof.asgard@svenskgolf.se

Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.