Hoppa till innehåll

Här slår Mickelson driver från skogen

Vad gör man om utslaget går till vänster ibland träden? Heter man Phil Mickelson tar man fram drivern och trycker iväg bollen 260 meter. Sedan pitchar man in och sänker för birdie.

Bo Steffensen

Phil Mickelson är vicekapten i det amerikanska Ryder Cup-laget nästa vecka. Han värmer upp på typiskt Mickelsonvis på Fortinet Championship, säsongens första PGA-tourtävling.
Det var på hål 16, par 5, som Mickelson plockade fram sin driver på andraslaget.
– Min trätvåa var sprucken så jag slog några riktigt konstiga slag med den i dag. Jag har ett annat klubbhuvud så jag ska byta sedan, men på 16:e gick utslaget rakt vänster, på ett annat hål gick det rakt höger. Det skulle ha varit perfekt att slå trätvåan från skogen på 16:e men jag ville inte ta den för jag visste inte vad som skulle hända. Så jag slog driver och fick bollen genom luckan i träden, sa Phil Mickelson.
Mickelson (70–69) är delad 24:a, sju slag efter ledande Maverick McNealy.
På lördagen har Phil Mickelson trätvåan med sig i bagen igen.
– Jag byter huvud på den, slår några bollar på rangen och sedan ska det funka, sa Phil Mickelson.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren jon rahm håller presskonferens vid ett skrivbord på en scen
Tournytt

Rahm om LIV-avhoppet: ”För många frågetecken”

Jon Rahm förklarar varför han lämnade LIV Golf. Nu öppnar han för en återkomst till PGA Tour.

golfbana och höghus
Tournytt

DP World Tour inför krisplan – stjärnor stannar hemma

Säkerhetsläget i Mellanöstern oroar inför slutspelet. Nu har DP World Tour infört en särskild krisplan.

golfspelare i varma golfkläder på grön golfbana
Tournytt

13 svenskar i maratonkvalet – många LIV-spelare i fältet

13 svenskar slåss om 15 tourkort i DP World Tours finalkval. Bland motståndarna finns flera tidigare LIV-spelare.

Mickelsons mörka år – fem saker vi vet

En enda tävling, inga majors och minst sagt turbulent utanför banan. Phil Mickelsons 2026 har blivit ett år helt utöver det vanliga.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Mickelson lämnar återbud igen

Mickelson i blåsväder - uppgifter om olämpligt uppträdande från flera klubbar.

Mickelson utsparkad från hemmaklubben

Klubben bad honom lämna anläggningen omedelbart efter anklagelser från anställd.

Mickelson anmäld till The Open

Efter alla återbud – Mickelson siktar mot Royal Birkdale.

Kommer Mickelson någonsin tillbaka?

Phil Mickelson missar ännu en LIV-tävling och frågan växer: när, eller om, kommer han tillbaka? Är PGA Championship i fara?