Hoppa till innehåll

Grillo har greppet i Mexiko

Båda svenskarna på fel sida om kvalgränsen.

Efter två ronder av Mayakoba Golf Classic är det argentinskt i toppen.

Emiliano Grillo tog sig runt El Camaleon i Playa del Carmen på 63 slag andra ronden och leder inför helgens avslutande två ronder med fyra slag före Tony Finau och Tom Hoge.

Tungt regn gjorde att fredagens rond sköts upp en dryg timme men väl ute på banan gjorde Grillo nio birdies och bara en bogey.

För Finau på andra plats fortsätter jakten på den där andra segern på PGA-touren. Finau har 40 topp tio-placeringar men enda segern hittills kom 2016 i Puerto Rico.

– Spelet golf är aldrig skyldig dig någonting och man får jobba hårt för alla segrar. Men visst känns det som länge sedan, kommenterade Finau sin tid utan att lyckas vinna trots mängder av möjligheter.

Två svenskar kom till start och båda ser tyvärr ut att missa kvalgränsen.

Spelet bröts på grund av mörker sent på fredagen med några bollar kvar ute men Henrik Norlanders två ronder på 71-slag räcker just nu till en delad 72:a plats. Alex Norén (76-67) är ett slag sämre på ett över par och en delad 81:a plats.

Klicka på bilden nedan för att komma till ledartavlan.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren bryson dechambeau i ljusa golfkläder
Tournytt

DeChambeau kritisk: ”Inte vad vi skrev på för”

Inför 2026 byter LIV Golf från 54 till 72 hål. Bryson DeChambeau är tveksam – trots stöd från andra stjärnor.

Moutai Singapore Open - Round Two
Tournytt

LIV Golf League flyttar in på Viaplay – så ser du Hellgren i debuten

TV-tider för LIV Golf Leagues säsongspremiär i Saudiarabien.

golfspelaren jon rahm i rosa golfkeps och svart golfpiké
Tournytt

DP World Tour kan slopa böter för LIV-spel

DP World Tour utreder att slopa böter för spel i LIV Golf. Jon Rahm välkomnar dialogen.

Widing avancerar i Utah

Har klättrat 28 placeringar under andra ronden innan spelet bröts igen.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Svensson leder i Utah – stark från tee till green

Svenskarna jagar spelrättigheter till PGA Tour 2026.

Toursvepet – Nyholm tvåa efter 64-rond

I Toursvepet följer ni de svenska spelarna runt om på världens golftourer.

Norén sjua – klättrar i FedEx Cup

Nära, nära att knipa en riktig topplacering.

Svensson och Norén jagar seger i 3M Open

Två och tre slag från täten inför slutronden i Minneapolis.