Hoppa till innehåll

Grants höll undan från Edfors

Linn Grant majorladdade med seger i Två Generationer Mixed under Golfens SM-vecka tillsammans med pappa John.

Trots en tredjeplats och en fjärdeplats på LPGA samt en delad niondeplats i U.S. Women’s Open har Linn Grant haft en tung säsong med många missade kvalgränser. För några veckor sedan delade hon med sig av sina känslor på Instagram:

”Just nu är jag obeskrivligt redo att åka hem. Igår var jag ledsen – idag känner jag mig ganska tom. Golf är en så brutal sport. När spelet flyter är man ostoppbar. Pluggade lägen, dåliga studsar och otur spelar ingen roll.
Men när golfen vänder dig ryggen får minsta lilla miss enorma konsekvenser som sprider sig som ringar på vattnet.
Jag är inte ledsen, jag tycker inte synd om mig själv och jag är inte överkänslig. Men de senaste månaderna har verkligen varit tuffa – det kan jag inte förneka.
Tävling är det jag älskar mest med den här sporten. Det är då jag alltid har ställt upp, oavsett vad. Förberedd eller oförberedd har egentligen inte spelat någon roll, jag har alltid varit redo att tävla.
Men att snubbla runt i mörkret, på jakt efter flyt eller en våg att rida på… det är okänd mark – åtminstone så här länge.
Jag vet inte när det kommer att vända. Men jag kommer att vara redo när det gör det.”

Nästa vecka spelas årets fjärde av fem majortävlingar – The Amundi Evian Championship. Linn Grant är anmäld och valde att förbereda sig hemma i Sverige den här veckan tillsammans med pappa John Grant. De spelade Två Generationer Mixed på Snöå GK under Golfens SM-vecka som pågår i Dalarna.

”Jätteimponerad”

Grants vann tävlingen efter 144 slag, två under par, och höll undan med två slag före Johan och Jolene Edfors. Jolene, dotter till trefaldige DP World Tour-vinnaren Johan Edfors, imponerade stort på Linn Grant.
– Jolene är ju superduktig! Jag försöker tänka tillbaka på när jag själv var 13 år. Hon puttar otroligt bra och har ju alla förutsättningar med Johan och Hills. Jolene är redan i dag väldigt, väldigt duktig och jag måste säga att jag är jätteimponerad. Jag hoppas att hon fortsätter med golfen, så kanske hon blir ett stort namn om tio år, säger Linn Grant till Falu-Kuriren.

För Jolene Edfors var det en ny upplevelse att spela tillsammans med en världsstjärna som Linn Grant.
– Det var väldigt många som tittade. På första tee var det typ 60 personer och jag var nervös. Men när jag väl slagit ut släppte nervositeten. Jag slog en bra drive, så det var skönt. Vi pratade lite mellan hålen, inte så mycket om taktik utan mer om hur långt man slår drivern och personer man spelat med. Men det var coolt, säger Jolene Edfors till Falu-Kuriren.

Catrin Nilsmark och dottern Tuva Nilsmark vann kategorin Mor & Dotter som också spelades på Snöå GK.

Klicka här för att komma till tävlingsprogrammet för Golfens SM-vecka 2025.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren bryson dechambeau i ljusa golfkläder
Tournytt

DeChambeau kritisk: ”Inte vad vi skrev på för”

Inför 2026 byter LIV Golf från 54 till 72 hål. Bryson DeChambeau är tveksam – trots stöd från andra stjärnor.

Moutai Singapore Open - Round Two
Tournytt

LIV Golf League flyttar in på Viaplay – så ser du Hellgren i debuten

TV-tider för LIV Golf Leagues säsongspremiär i Saudiarabien.

golfspelaren jon rahm i rosa golfkeps och svart golfpiké
Tournytt

DP World Tour kan slopa böter för LIV-spel

DP World Tour utreder att slopa böter för spel i LIV Golf. Jon Rahm välkomnar dialogen.

Grant bästa svenska i Florida

Hårda vindar gav höga scorer under lördagen på lake Nona.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Linn Grant redo för ny säsong och majorår

Linn Grant är en av fem svenskor som drar igång LPGA-säsongen i veckan. På PGA-mässan förra veckan pratade hon om kommande säsong och majors.

Svensk Golf

Han följer LPGA-spelarna på första parkett

Ingemar Häggström på plats innanför repen för ytterligare en tourfinal.

Toursvepet – Jacobson trea i Tourfinalen

I Toursvepet följer ni de svenska spelarna runt om i tourvärlden.

Martin Strömberg

Toursvepet – Jacobson skuggar täten i Tourfinalen

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.