Hoppa till innehåll

Grace vann efter fantomrond

Sydafrikanen behövde bara 22 puttar sista ronden när han tog sin nionde ET-seger

Det var upplagt för hemmaseger när South African Open avgjordes på Randpark Golf Club utanför Johannesburg.

Åtta av de tio främsta inför slutronden var hemmaspelare och till slut stod det mellan Louis Oosthuizen och Branden Grace.

King Louis kopplade greppet när han lyckades göra hole in one på det åttonde hålet.

Se klippet nedan.

Men glädjen blev kortvarig. Grace svarade genom att gå tolv hål i mitten av slutronden tio under par efter fantastisk puttning. Sydafrikanen behövde bara 22 puttar sista ronden som till sist landade på 62 slag. Segern var Graces nionde på Europatouren och han var överlycklig efteråt.

– Det var fantastiskt. Jag spelade felfritt och jag kan inte minnas när puttern var så här het senast, sa en jublande glad Grace, enligt ET:s hemsida.

Totalt slutade Grace 21 under par och segermarginalen till Oosthuizen blev tre slag.

Sedan tidigare har Grace vunnit Joburg Open, Alfred Dunhill Championship och Nedbank Challenge, alla tre tävlingar som spelas i Sydafrika. Men South African Open saknades i meritlistan.

– Helt underbart och det var den här jag verkligen ville vinna.

Två svenskar fick spela alla fyra ronderna och Rikard Karlberg slutade delad 57:a på tre under par. Philip Eriksson var fem slag sämre på delad 71:a plats.

LÄS MER: Intervjun som alla snackar om

Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.