Sergio Garcia gjorde sin debut på PGA Tour i Texas 1999 då han spelade i Byron Nelson Championship. Hans första seger på touren kom på Colonial 2001. Sergio Garcias fru kommer från Texas, och det är därför inte svårt att förstå varför den stora staten betyder mycket för den senaste Masters-vinnaren.
Därför ska nu Garcia skänka pengar till Houston som kommer att starta sitt arbete med att reparera alla skador som skett av orkanen Harvey.
För varje birdie spanjoren gör under FedExCup-slutspelet kommer han att skänka 2 000 dollar. För varje eagle han gör skänker han 5 000 dollar.
My wife @TheAngelaAkins & I are donating $2k for every birdie & $5k for every eagle I make during the #FedExCup to help #Texas. #TexasFlood
— Sergio Garcia (@TheSergioGarcia) August 29, 2017
Med tanke på att Garcia just nu är rankad 30 på FedExCup-rankingen finns det en stor chans att han spelar alla tre tävlingar som återstår av slutspelet.
Garcia har i år en snittscore på 69,5. Han snittar 3,52 birdies per runda och har i år gjort åtta eagles. Om han fortsätter i samma takt kommer han att göra 42 birdies under de resterande tävlingarna och två eagles. Det skulle innebära att spanjoren skänker ungefär 747 000 kronor.