Hoppa till innehåll

Garcia leder i lugnet före stormen

Sergio Garcia tog vara på den tidiga starttiden och gick lågt i Dubai. I morgon kan det vara värdefullt, då det förväntas bli rejält blåsigt.

Jesper Johansson

Sergio Garcia spelade strålande golf under torsdagens runda. Spanjoren, som spelade tillsammans med Tyrrell Hatton och Henrik Stenson, gick runt på 65 slag – vilket är hans lägsta score någonsin i Omega Dubai Desert Classic.

”Det var skönt att komma in med en bra score. I morgon ska det bli ännu blåsigare så vi får se hur det gå”

Sju under par innebär att han är i ensam ledning, ett slag före Felipe Aguilar och George Coetzee – som också startade tidigt. Under eftermiddagen i Dubai började det blåsa, vilket inte tillät någon annan spelare att gå lika lågt.

– Det började bli lite tufft för oss under de sista fem-sex hålen. Så det var skönt att komma in med en bra score. I morgon ska det bli ännu blåsigare så vi får se hur det går, sa Sergio Garcia efter rundan.

– Jag spelade ganska bra, slog några riktigt bra slag och satte ett par riktigt bra puttar här och där. Så jag är överlag väldigt nöjd med rundan.

 


Garcia leder i lugnet före stormen

Henrik Stenson är bäste svensk efter 18 hål. Han är delad åtta, fyra under par.

– Jag är inte helt nöjd med min ballstriking i dag. Men jag gav mig själv lite chanser i slutet av rundan, så jag antar att vi fick vad vi förtjänade i dag, sa Henrik Stenson till Viasat Sport.

Sergio Garcia och Henrik Stenson är dock inte de enda stjärnorna som är i Dubai för att spela i Omega Dubai Desert Classic. Legendaren Tiger Woods är med i tävlingen, men han lär vilja glömma torsdagsrundan så fort som möjligt. Amerikanen gick runt på 77 slag.

Så här sa han inför dagens runda:

– Målet är att vinna. Oavsett om jag är skadad, kommit tillbaka från en skada eller spelar bra eller spelar dåligt – om jag är med i evenemanget så vill jag vinna.

För att göra det måste han passera 112 spelare.

Här är toppen av ledartavlan:

Garcia leder i lugnet före stormen

Och här är svensktoppen:

Garcia leder i lugnet före stormen

Mer från samma ämne

Läs också

2026 U.S. OPEN - Round One
Tournytt

Majorsegraren bröt på Shinnecock Hills

Ryggproblemen stoppade Day ännu en gång.

Åberg Norén
Tournytt

Då startar Åberg och Norén på fredagen i U.S. Open

Prognoserna talar om ännu en blåsig dag på Shinnecock Hills.

2026 U.S. OPEN - Round One
Tournytt

Vinden dog – eftermiddagshalvan drog vinstlotten

Clark utnyttjade förhållandena bäst när vinden försvann.

Här är spelarna som tjänat mest på DP World Tour

Rory McIlroy toppar DP World Tours pengalista genom tiderna, men Henrik Stenson är högt upp och flera svenskar har spelat in stora summor.

Svensk Golf

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Här är spelarna som tjänat mest på LIV Golf

LIV Golf har på bara några år skapat en helt ny pengaliga i världsgolfen. Här är spelarna som tjänat mest sedan starten 2022, och svenskarna som tagit plats på listan.

Svensk Golf

Toursvepet – Fyra svenskor vidare i Los Angeles

Följ de svenska spelarna runt om i Tourvärlden här i Toursvepet.

Stenson på par – Karlsson bäste svensk

På par efter första rundan i Senior PGA Championship – Karlsson bäste svensk.

Stenson: ”Har fortfarande något att ge”

Nyblivne 50-åringen Henrik Stenson gör seniordebut – med siktet inställt på mer än bara en comeback.