Den spanske veteranen, Sergio Garcia, spelade förra veckans BMW International i München och slutade på 150:e plats efter ronder på 71-79.
Med LIV-golfens framtid i ett osäkert tillstånd öppnar Garcia för att spela fler tävlingar på DP World Tour framöver.
Spela några
– Jag är ju 46 år och klarar inte att spela 30 tävlingar om året längre men jag ska försöka spela några och se hur det går, sa Garcia.
Garcia planerar att återuppta sitt medlemskap på DP World Tour 2027, precis som hans landsman och lagkamrat i Fireballs GC, José Luis Ballester.
Inte oroad
Men Garcia säger samtidigt att han inte är särskilt oroad över LIV Golfs framtid. Den senaste tiden har LIV Golfs nya Vd, Scott O’Neill, jagat investerare för att skapa en framtid för LIV Golf. Efter den här säsongen avslutar ju som bekant PIF-fonden sitt samarbete med LIV Golf.
– Det ser bra ut. Jag tror att de har träffat många potentiella nya investerare och jag är 99 procent säker att LIV fortsätter. Det kommer att se annorlunda ut men jag tror att det kommer att fungera, vi får se vad som händer.