Hoppa till innehåll

Fyra svenskor till start i Portland

LPGA Tour drar igång igen efter ett kort uppehåll efter AIG Women's Open.

Efter en veckas uppehåll efter AIG Women’s Open startar LPGA Tour om igen den här veckan med The Standard Portland Classic på Columbia Edgewater CC.

Fyra svenskor har valt att lägga den här tävlingen i schemat och Linn Grant spelar igen efter sin delade 19:e plats på Royal Porthcawl.

Grant, som slutade delad sjua i Portland för två år sedan, är just nu 44:a på Race to CME Globe, och hon spelar även nästa vecka i Kanada.

Grant har som bäst en tredjeplats i säsongsinledande Hilton Grand Vacations Tournament of Champions och en delad fjärdeplats i Riviera Mayo Open i Mexiko under årets säsong. Hon har en seger på LPGA Tour från juli 2023 då hon vann Dana Open.

Högst rankad i veckans fält är japanskan Rio Takeda, som är trea på Race to CME Globe.

Bästa svenska på rankingen är Maja Stark på 30:e plats, Madelene Sagström är 38:a och Ingrid Lindblad finns på plats 40. Ingen av dem spelar dock den här veckan.

Övriga tre svenskor på plats i Portland den här veckan är Linnea Ström, Frida Kinhult och Dani Holmqvist.

Här hittar ni veckans TV-tider

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren annika sörenstam i varma golfkläder
Tournytt

Sörenstam kritiserar beslutet att ställa in

LPGA:s säsongsstart i Florida kortades till 54 hål – ett beslut som väckte frågor och kritik.

Hilton Grand Vacations Tournament Of Champions 2026 - Round Three
Tournytt

Världstvåan vann utan att spela

Sista ronden ställdes in på grund av kyla – Korda segrare igen efter ett drygt år.

Farmers Insurance Open
Tournytt

Rose historisk på Torrey Pines

Vann med sju slag – raderade ut Woods och Burns rekord.

Världstvåan vann utan att spela

Sista ronden ställdes in på grund av kyla – Korda segrare igen efter ett drygt år.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Grant bästa svenska i Florida

Hårda vindar gav höga scorer under lördagen på lake Nona.

Lindblad två slag från täten

Delar femteplatsen efter två raka 69-ronder i Florida.

Svenskorna bra med i LPGA:s ”smygstart”

Linn Grant är tvåa och Ingrid Lindblad åtta efter första rundan när LPGA-touren inledde säsongen i Florida.

Linn Grant redo för ny säsong och majorår

Linn Grant är en av fem svenskor som drar igång LPGA-säsongen i veckan. På PGA-mässan förra veckan pratade hon om kommande säsong och majors.

Svensk Golf