Hoppa till innehåll

Ström tvåa i finalkvalet

Fyra nya svenskor till Ladies European Tour

Martin Strömberg

Det blev en fin svensk avslutningsdag av finalkvalet till Ladies European Tour i Marockanska Marrakesch.

Efter 90 hål stod till slut engelskan Bronte Law som segrare på imponerande 26 under par.

Men bara ett slag bakom, på en fin andraplats, slutade svenska Linnea Ström, som nu spelat 162 kvalhål på kort tid och gått oerhört imponerande 48 under par på dessa.

Hennes slutspurt sista ronden med 66 slag höll sånär på att räcka hela vägen men till slut var Ström ett enda slag bakom Law.

De två spelarna var i en klass för sig under finalkvalet och Ström har nu kvalat sig till kortet såväl på LPGA (via Symetra Tour) som på LET.

Sarah Nilsson gick sista ronden på 66 slag och blev totalt 13 under par på en delad femteplats. Tyvärr föll Sarah där mot irländskan Leona Maguire och hamnar i kategori 8a.

Filippa Möörk gjorde fem jämna ronder och hennes tio under par räckte till en delad sjundeplats. Precis som Sarah Nilsson och Frida Gustafsson Spång på 20:e plats (-4) landade Möörk i kategori 8a, spelare som hamnade mellan plats 6-25 i finalkvalet.

De spelare som klarade kvalgränsen i kvalet men hamnade utanför topp-25 får sitt LET-kort men kommer att få mycket begränsat antal starter.

Mer från samma ämne

Läs också

lag europa i ryder cup 2025
Tournytt

Så kvalar spelarna in till Ryder Cup 2027

Nu startar jakten på en plats i Europas Ryder Cup-lag. Här är kvalsystemet och poängen som står på spel.

justin rose slår ett golfslag ur en sandbunker på en golfbana
Tournytt

Rose bollskämt efter historiska majorsegern

Shiho Kuwaki blev först att vinna en major med en gul golfboll. Då skämtade Justin Rose om att det var dags att byta bollfärg.

golfspelaren alex norén i vit golfkeps
Tournytt

Sista chansen – så ser du Wyndham Championship

PGA Tour avslutar den vanliga säsongen i North Carolina. Tre svenskar jagar viktiga placeringar inför FedExCup-slutspelet.

Toursvepet – Hellgren bogeyfri sista ronden

Så gick det för de svenska spelarna på LPGA, LET och LIV Golf.

Martin Strömberg

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Svenskorna avancerar i Skottland

Fyra svenskor bland de tio främsta inför helgen.

Två svenskor topp-20 i LET-kvalskolan

Nilsson och Johansson enda svenskor som tog bästa kortet.

Fem svenskor kvar sista dagen av LET-kvalet

Nu ska platserna till nästa års LET fördelas.

Johansson på väg mot ännu ett lyckat kval

Tre svenskor på rätt sida om kvalgränsen i finalkvalet.