Hoppa till innehåll

Frustrerad Mickelson tog inte chansen

Nej, Phil Mickelson blir inte den förste spelaren att vinna sina tre första tävlingar på en proffstour.

Bo Steffensen

Phil Mickelson gjorde två starter 2020 på Champions Tour och vann båda. Men i pågående Cologuard Classic som spelas i Tucson, Arizona ser det inte ut att bli en topplacering. Mickelson är nio slag efter ledande Mike Weir inför sista ronden.

Därmed missar han chansen att bli historisk som den förste spelare att vinna sina tre första tävlingar på en proffstour.

– Jag är rätt frustrerad. Det känns som att jag spelar mycket bättre än vad det står i scorekortet. Jag gjorde ett misstag på fredagen och ett på lördagen och båda resulterade i out of bounds. Och jag är körd. Det är en rond kvar och jag kommer att gå ut och spela så bra jag kan och se om jag kan avancera en bit, sa Mickelson efter lördagens rond.

Tävlingen vanns till slut av Kevin Sutherland. Phil Mickelson slutade på delad tjugonde plats, elva slag efter Sutherland.

Robert Karlsson och Jesper Parnevik slutade D30 respektive D67.

Leaderboard

Samarbete med Ålands Golfklubb

Upplev Ålands Golfklubb – Östersjöns golfparadis

I över fem decennier har svenska golfgäster vallfärdat till Ålands Golfklubb. Här, på en av Östersjöns mest solsäkra destinationer under sommaren, hittar du bland annat Finlands bana golfbana.

Redaktionen

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren tiger woods i röd golfpiké
Tournytt

Tiger Woods med i The Masters? Nya tecken väcker hopp

Uppdateringar i Masters-appen och rykten från Augusta får golfvärlden att spekulera igen.

golfspelare slår med golfklubb på en golfbana
Tournytt

Golfikonen tar över efter svenske pionjären

Colin Montgomerie tar plats i European Tour Groups styrelse – ersätter Ove Sellberg.

Folke Brisbane
Tournytt

Folkes fina form fortsätter

Så gick det för svenskarna på LET och DP World Tour.

Mickelson gör årsdebut

Veteranen gör årsdebut i Sydafrika.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Mickelson missar tredje raka LIV-tävlingen

Phil Mickelson står över ännu en tävling. HyFlyers GC kallar in Wade Ormsby som ersättare.

The PLAYERS på väg mot majorstatus?

Ett inlägg i sociala medier har tänt en ny debatt om tävlingens status.

Jättelöftet tog första segern

Tog sig in på exklusiva listan med Woods och Mickelson.

Så stor favorit är Scheffler – svenskarnas chanser

Små chanser att det blir en svensk majorseger på Oakmont.