Hoppa till innehåll

Frustrerad McIlroy rev sönder pikén

Finalronden i Dubai gick inte som Rory McIlroy tänkt sig. Direkt efteråt verkar han ha rivit sönder sin tröja.

Rory McIlroy var i ledning inför sista varvet i European Tours tourfinal DP World Tour Championship. Vid vinst skulle nordirländaren ha slutat fyra i Race to Dubai. Istället blev det hans sämsta rond i tävlingen och efter 74 slag, två över par för varvet och 12 under par totalt, blev det en sjätteplats i tävlingen och 19:e plats i Race to Dubai. 

Mot slutet av ronden hade McIlroy svårt att dölja sin besvikelse och fastnade sedan på bild med en sönderriven piké i scoring area, båset där spelarna signerar sina scorekort. 

Världsåttan McIlroy har vunnit DP World Tour Championship vid två tidigare tillfällen, 2012 och 2015. Han vann även Race to Dubai 2014 och 2015. Han trivs på Jumeirah i Dubai och den här gången hade han allt i sina egna händer men fick inte till det och Collin Morikawa kunde gå förbi och vinna dubbeln – seger i tourfinalen och totalseger i Race to Dubai.


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:



Mer från samma ämne

Läs också

Linnea Ström
Tournytt

Toursvepet – Ström ensam svenska kvar

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

golfspelaren tiger woods i röd golfpiké
Tournytt

Tiger Woods med i The Masters? Nya tecken väcker hopp

Uppdateringar i Masters-appen och rykten från Augusta får golfvärlden att spekulera igen.

golfspelare slår med golfklubb på en golfbana
Tournytt

Golfikonen tar över efter svenske pionjären

Colin Montgomerie tar plats i European Tour Groups styrelse – ersätter Ove Sellberg.

Golfikonen tar över efter svenske pionjären

Colin Montgomerie tar plats i European Tour Groups styrelse – ersätter Ove Sellberg.

Olof Åsgård

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Folkes fina form fortsätter

Så gick det för svenskarna på LET och DP World Tour.

Åberg leder The Players

Gjorde två eaglar under fredagens 63-rond på TPC Sawgrass.

Rose: Jon Rahm bör betala böterna för att säkra Ryder Cup

Justin Rose uppmanar Jon Rahm att betala sina böter till DP World Tour – annars hotas hans Ryder Cup-framtid.

McIlroys oro – ryggproblem inför Masters

Bröt på Bay Hill med kramper i ryggen.