Hoppa till innehåll

Från ingenstans till topp-tio

Tiger och Spieth gick som raketer genom fältet.

Martin Strömberg

Under vindstilla och perfekta förhållanden tidigt på lördagsmorgonen utnyttjade Tiger Woods och Jordan Spieth verkligen möjligheterna till max.

Båda gick på 65 slag, klättrade cirka 60 placeringar och delar nu niondeplatsen inför sista ronden.

Tiger imponerade stort och var nere på åtta under för ronden närhan tappade slag på 15 och fick nöja sig med 65 slag, bästa scoren han någonsin gjort på Sawgrass.

– Jag spelade bra och fick äntligen rulla i lite på greenerna. Lite ebsviken att jag inte kunde utnyttja 16 men annars nöjd med ronden.

 

 

 

Från ingenstans till topp-tio
Foto: Getty Images

Men just när han kommit in trodde Tiger att många skulle skjuta lågt också på eftermiddagen.

– Med så här mjuka greener kommer de att slita sönder banan i eftermiddag. Vi kommer att få se låga scorer och jag skulle inte bli förvånad om någon skjuter lägre än 65, sa Woods.

Han fick fel.

Bästa scoren bland spelarna i toppen gjorde faktiskt ledaren Webb Simpson (68) som därmed drygade ut sin ledning till sju slag före Danny Lee. 

Woods och Spieth är hela elva slag från ledningen men golf är ju inte som andra spel. Sex, sju slag kan försvinna på nio hål om det börjar häxa lite och möjligheterna finns definitivt att hämta in slag under slutronden.

– Jag kommer att gå ut med stort självförtroende i morgon och försöka få publiken med mig. Jag har inte gett upp och kanske kan jag bli den första att vinna här efter att precis ha klarat kvalgränsen, varför inte, sa Jordan Spieth efter sin rond.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare värmer upp bredvid sin caddie i vit overall på en range
Tournytt

Så förbereder sig spelarna inför The Masters 2026

Tidigare mästare, debuterande amatörer och världsspelare. Inför The Masters 2026 pekar spelarna ut vad som avgör på Augusta National Golf Club.

lång hall med matta, vita väggar med skrift
Tournytt

Häng med in i spelarnas nya hus på Augusta National

Augusta National har öppnat ett nytt spelarhus – en toppmodern anläggning för eliten.

golfspelaren bryson dechambeau på golfbanan augusta national golf club med sin caddie iklädd vit overall
Tournytt

Ingen given vinnare i The Masters 2026

The Masters 2026 ser ovanligt öppet ut – ingen tydlig favorit enligt statistik från DataGolf.

TourTempen – Ett formbesked

I TourTempen lyfter vi veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Så spelar våra läsare Golden Bell – attack eller överlevnad?

Svensk Golfs läsare har stor respekt för tolvan på Augusta National Golf Club.

Här är alla spelare i The Masters 2026

De här spelarna är klara för årets första herrmajor.

Svensk Golf

Kinhult i toppform – 64 slag i Arizona

Frida Kinhult inledde Ford Championship med en bogeyfri 64-rond och är med i toppen. På PGA Tour fick Jesper Svensson en nästan lika stark start.

Glödhet puttning för Åberg – tre svenskar topp 10

Ludvig Åberg delar andraplatsen i Arnold Palmer Invitational. Samtidigt imponerar svenskar i Puerto Rico.