Hoppa till innehåll

Fowler inbjuden till nästa major – trots att han inte kvalat in

Rickie Fowler har som bäst slutat på en delad 17:e plats den här säsongen. Han har fallit rejält på världsrankingen och fornstora dagar har varit svåra att se. Trots det är amerikanen klar för årets andra major.

Jesper Johansson

Rickie Fowler har fallit på världsrankingen. Rejält. Stjärnan är för tillfället rankad 111 i världen, vilket skulle innebära att han inte får en startplats i PGA Championship på Kiawah Islans Ocean Course i slutet av maj. Därför kunde det te sig märkligt att amerikanen inte skulle spela veckans Valspar Championship, då viktiga rankingpoäng är på spel.

Men varför spela om man redan är klar att delta?
PGA of America meddelade under tisdagen att Rickie Fowler och John Catlin blivit inbjudna till årets andra herrmajor.

Rickie Fowler har ingen topp 10-placering den här säsongen och har snarare kämpat för att klara kvalgränsen än varit med och fightats om segrarna. Ändå meddelar PGA of America att hans spel säkerställt en plats i tävlingen. Till Golf Digest säger de att han fått en inbjudan baserad på prestation, världsranking och tidigare resultat.

”Tidigare resultat” måste vara något som värderas högt, med andra ord. Under åren har amerikanen flera fina resultat o majorn. Bäst av alla var en delad tredjeplats på Valhalla 2014. Innan amerikanen missade Masters Tournament tidigare i år hade Fowler spelat samtliga majors sedan The Open 2010.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare med golfklubba på grön golfbana
Tournytt

Åberg jagar ledande Lagergren på Wentworth

Svensk rivstart på Wentworth

TOUR Championship 2026 - Previews
Tournytt

PGA Tour spikar nya systemet – så fungerar det 2028

PGA Tour görs om i grunden 2028. Nu är det klart vilka som får spela på den nya touren – och hur spelarna kan åka ur och ta sig tillbaka.

inomhusarena för golf med konstgräs.
Tournytt

Linn Grants lag först ut i nya WTGL

Premiärschemat för nya WTGL är klart. Linn Grants New York Golf Club spelar premiärmatchen den 8 november.

Bytte putter efter rond ett – vann sin första major

Stark bästa svenska på delad 37:e plats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

18 tankar efter PGA Championship

En värdig vinnare. En mer än godkänd svenskinsats. Och som vanligt – en inte lika rolig major som de andra.

Tre tankar inför avgörandet – Åbergs möjligheter

Spelarna som utmanar om segern under söndagen på Aronimink Golf Club.

Då startar Åberg första ronden i BMW Championship

Dags för andra slutspelstävlingen med Ludvig Åberg på 13:e plats på FedEx Cup-rankingen.

Ryder Cup-stjärnan missar BMW Championship

Femterankade Straka missar andra slutspelstävlingen av privata skäl.