Hoppa till innehåll

Fowler bröt förbannelsen

Vann klart trots sena bogeys

Martin Strömberg

Fyra gånger hade Rickie Fowler varit i ledningen inför sista ronden på PGA-touren.

Facit: Noll segrar.

Igår lyckades 28-åringen äntligen förvalta en ledning och höll undan till seger i Honda Classic, trots en långt ifrån smärtfri rond.

– Jag spelade inte strålande och det var inte vackert men jag fick jobbet gjort, en seger är en seger, sa en nöjd Fowler efteråt.

Fowler har periodvis fått kritik för att han inte vinner tillräckligt ofta och att det går för långt mellan segrarna. Nu har han gett sig själv ett kvitto på att han är på rätt väg igen.

– Det är skönt att få bra resultat tidigt på säsongen och se att saker är på rätt väg nu när vi närmar oss de stora tävlingarna, sa Fowler.

Segermarginalen till tvåorna Morgan Hoffman och Gary Woodland blev fyra slag och Fowler kunde kosta på sig att slå i vattnet på 17:e och att strula även på 18:e. Trots bogeys på de två sista hålen var det en lugn resa till slut.

– Jag hade naturligtvis hellre vunnit med tio slag men det är en tuff bana och de dåliga slagen förstärktes i vinden idag.

Enda svensken som klarade kvalet, Carl Pettersson, hade en tuff avslutningsdag med 77 slag och slutade delad 62:a.

Slutresultat

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare med golfklubba på golfbana
Tournytt

Caddien lämnade mitt under PGA Tour-ronden

Alejandro Tosti fick klara sig utan sin ordinarie caddie efter nio hål. Mitt under ronden lade Cliff Ellis ner bagen och lämnade banan – av oklar anledning.

golfspelare med golfklubba på grön golfbana
Tournytt

Åberg jagar ledande Lagergren på Wentworth

Svensk rivstart på Wentworth

TOUR Championship 2026 - Previews
Tournytt

PGA Tour spikar nya systemet – så fungerar det 2028

PGA Tour görs om i grunden 2028. Nu är det klart vilka som får spela på den nya touren – och hur spelarna kan åka ur och ta sig tillbaka.

Följ Åberg och Norén under lördagen

Svenskarna behöver en bra helg i St. Louis.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Delen som Åberg behöver få att lyfta

Här finns potential som måste utnyttjas om segrarna ska komma.

Världsettan jagar historisk trippel

Kan ta hem sin tredje raka seger på Jack's Place.

Anna Nordqvist imponerar i New Jersey

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Martin Strömberg

Trots småmissar – Åberg i slagläge inför helgen

Bara fyra slag bakom ledaren efter 36 hål.

Martin Strömberg