Hoppa till innehåll

Fowler bröt förbannelsen

Vann klart trots sena bogeys

Martin Strömberg

Fyra gånger hade Rickie Fowler varit i ledningen inför sista ronden på PGA-touren.

Facit: Noll segrar.

Igår lyckades 28-åringen äntligen förvalta en ledning och höll undan till seger i Honda Classic, trots en långt ifrån smärtfri rond.

– Jag spelade inte strålande och det var inte vackert men jag fick jobbet gjort, en seger är en seger, sa en nöjd Fowler efteråt.

Fowler har periodvis fått kritik för att han inte vinner tillräckligt ofta och att det går för långt mellan segrarna. Nu har han gett sig själv ett kvitto på att han är på rätt väg igen.

– Det är skönt att få bra resultat tidigt på säsongen och se att saker är på rätt väg nu när vi närmar oss de stora tävlingarna, sa Fowler.

Segermarginalen till tvåorna Morgan Hoffman och Gary Woodland blev fyra slag och Fowler kunde kosta på sig att slå i vattnet på 17:e och att strula även på 18:e. Trots bogeys på de två sista hålen var det en lugn resa till slut.

– Jag hade naturligtvis hellre vunnit med tio slag men det är en tuff bana och de dåliga slagen förstärktes i vinden idag.

Enda svensken som klarade kvalet, Carl Pettersson, hade en tuff avslutningsdag med 77 slag och slutade delad 62:a.

Slutresultat

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren viktor hovland, järnklubba, ljusa mönstrade golfkläder
Tournytt

Hovland kritisk till PGA Tours hantering av LIV-spelare

Viktor Hovland välkomnar återvändande stjärnor – men ifrågasätter PGA Tours linje efter LIV-avhoppen.

två män vid ett podium och en pokal
Tournytt

LIV Golf får världsrankingpoäng – men!

OWGR ger grönt ljus från 2026. Beslutet välkomnas – men väcker också kritik.

golfspelaren bryson dechambeau i ljusa golfkläder
Tournytt

DeChambeau kritisk: ”Inte vad vi skrev på för”

Inför 2026 byter LIV Golf från 54 till 72 hål. Bryson DeChambeau är tveksam – trots stöd från andra stjärnor.

Förbannelsen bruten – Fleetwood vann Tour Championship

Efter sex andraplatser och 45 topp tio-placeringar är Fleetwood en segrare.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Norlander och List delade fyror i New Orleans

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Svensson avancerade 16 placeringar på Sawgrass

Dåligt väder väntas – starten tidigarelagd under avslutningen.

7 spelare som missar säsongspremiären

Sent återbud av Alex Norén gör att 59 spelare kommer till start. 

Superläge för svenskduon

Åberg och Norén jagar segern på hög höjd i Colorado.