Hoppa till innehåll

Fowler blev sjuk under smekmånad – missar tävling

Rickie Fowler missar Mayakoba Classic på PGA Tour.

CM Hellsten

Rickie Fowler har inte spelat sedan Tour Championship i Atlanta 25:e augusti där det blev en delad 19:e plats.
Tävlingen avslutade spelåret 2018/2019.

Tanken var att han skulle inleda säsongen 2019/2020 med Mayakoba Classic 14–17 november som avgörs på El Camaleon GC i Playa del Carmen.

Rickie Fowler missar dock tävlingen och kommer inte till start i Mexiko.
Under uppehållet har han gift sig med sin Allison Stokke och ESPN skriver att Rickie Fowler drabbats av en tarmbakterieinfektion under smekmånaden.
– Jag tar mediciner som min läkare skrivit ut, men jag är inte helt återställd ännu. Det innebär att jag är illa förberedd för tävlingen, säger Rickie Fowler till ESPN.

Fowler räddar par – från "baren"



Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.