Hoppa till innehåll

Fortsatt tätkänning för Tiger

Gick fyra under andra ronden

Martin Strömberg

Tiger Woods fortsätter att imponera i sin comeback.

Under andra ronden gick Woods fyra under par – trots medioker puttning.

– Jag hade problem med hastigheten hela dagen, sa Woods efter ronden.

Tiger vände på 31 slag (-5) efter bland annat en snygg eagle på nionde. Men på vägen hem blev det bara en birdie och två bogeys.

På sista hålet tappade han slag efter att ha hamnat i ett djupt fotspår i sanden höger om fairway.

– Det kunde ha varit ett par slag bättre bättre sista nio, sa Woods själv.

Efter två ronder är Tiger fem slag efter ledande amerikanen Charley Hoffman, som gjorde tolv (!) birdies iunder sitt andra varv.

Det blev 63 slag i kortet och tolv under par totalt.

De två svenskarna huserar i botten av resultatlistan.

Henrik Stenson spelade med Tiger och Stenson gick ett under par. Med sina tre under totalt är han på 14:e plats medan Alex Norén är på delad 15:e plats i det 18 man stora fältet efter 69 slag andra dagen och två under totalt.

 

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelarna will mcgee och annika sörenstam
Tournytt

Toursvepet – tung avslutning för Team Annika

Så gick det i årets sista tourtävlingar.

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.