Hoppa till innehåll

Fortsatt tätkänning för Fahrbring

Åska störde spelet andra dagen i Johannesburg.

När andra ronden av South African Open bröts fanns flera svenska spelare kvar på banan. Speltiden andra dagen blev kortad på grund av åskväder men den bäst placerade svensken hann spela klart sina två första ronder. Jens Fahrbring, som inledde med en fin 65-rond, gick runt på 70 slag under fredagen och är inför helgen på ensam femteplats på nio under par. Fahrbring gjorde fyra birdies, två bogeys och resten par under andra ronden och det var återigen spelet in mot green som imponerade mest. Fahrbring är tvåa i den kategorin i hela fältet med 3,5 slag intjänade mot övriga.

Jens Dantorp fick en tung inledning andra ronden med en dubbelbogey på sitt andra hål och han var tre över par efter fem spelade hål. Tre raka birdies vid vändningen tog honom tillbaks till par för ronden och med fyra under par totalt efter tio spelade hål andra ronden har Dantorp en delad 28:e plats just nu.

I ledningen finns fortfarande sydafrikanen Thriston Lawrence på 13 under par efter ronder på 64-67.

Kvalgränsen ser ut att hamna på två under par och det är precis där som Mikael Lindberg befinner sig på en delad 57:e plats. Lindberg är på par andra dagen och får spela klart sina sista nio hål under lördagsmorgonen. Simon Forsström, som slutade nia förra veckan, hann bara spela sju hål andra ronden och är också han på par för dagen och just nu på en delad 88:e plats på ett under par.

Övriga svenskar är längre ner i resultatlistan.


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren ian poulter
Tournytt

Poulter: ”Hoppas fortfarande på en återkomst i Ryder Cup”

Ian Poulter utesluter inte en framtida roll i Ryder Cup.

golfspelaren lee westwood i ljusa golfkläder på grön golfbana
Tournytt

Westwood sågar OWGR:s beslut

Lee Westwood menar att OWGR misslyckas med sitt uppdrag trots beslut om rankingpoäng till LIV Golf.

golfspelaren viktor hovland, järnklubba, ljusa mönstrade golfkläder
Tournytt

Hovland kritisk till PGA Tours hantering av LIV-spelare

Viktor Hovland välkomnar återvändande stjärnor – men ifrågasätter PGA Tours linje efter LIV-avhoppen.

Lindberg sexa i Dubai

Fyra slag bakom Reed inför helgens spel.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Lindberg: ”En väldigt bra dag”

Mikael Lindberg öppnade starkt i Dubai i tuffa förhållanden. Tvåa bakom Molinari.

Stark debut av Townsend

Avslutade med bogeyfri 64:a i Johannesburg.

Åberg trea efter högdramatisk avslutning

Var bara ett slag från särspelet när Fitzpatrick vann Tourfinalen i Dubai.

Rai starkast i Abu Dhabi

Norén bästa svensk på 17:e plats – är nia på Race to Dubai inför Tourfinalen.