Hoppa till innehåll

Fortfarande osäkert om ”Lefty” spelar Players Championship

Phil Mickelson uppskattar inte tjock ruff. Han tycker så illa om den att han kanske hoppar över nästa veckas stortävling.

Jesper Johansson

Ett starkt torsdagsvarv följde Phil Mickelson upp med en 78-rond på Bay Hill. Det gör att amerikanen inte får spela helgvarven i veckans Arnold Palmer Invitational. Istället får han fokusera på kommande utmaningar men det är inte helt säkert att han kommer delta i nästa veckas stortävling – Players Championship.

Tidigare i år meddelade ”Lefty” att han inte säkert ska spela den stora tävlingen då han inte uppskattar tävlingar med för tjock ruff. En av de tävlingarna som är i riskzon är Players Championship på TPC Sawgrass.

Vinn 5 dussin golfbollar – anmäl dig till vårt nyhetsbrev

Nu meddelar Mickelson att han kommer ta ett beslut om han ska spela nästa vecka – på tisdag. Först vill han spela ett inspelsvarv för att se hur det känns.
– Det beror helt på hur banan är uppsatt och vad jag ser när jag väl är på plats. Just nu är det 50-50. Men om jag inte spelar adderar jag någon annan tävling.


Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.