Hoppa till innehåll

Första smittade golfproffset bekräftat

Victor Lange, som till vardags spelar på PGA tour Latinoamerica har diagnostiserats med Covid-19. Det gör att han blir första proffset med viruset.

Jesper Johansson

Fotbollsspelare och basketproffs har drabbats av coronaviruset. Även filmstjärnor som Idris Elba och Tom Hanks är smittade. Fram till nu har dock ingen professionell golfare varit smittad av Covid-19. Men under onsdagen blev det offentligt att Victor Lange testats positivt för viruset.
Sydafrikanen spelar till vardags på PGA Lationamerica Tour och hans senaste resultat är en delad 51:a plats i Estrella del Mar Open i Mexiko tidigare i mars.

I ett pressmeddelande skriver PGA Tour att Victor Lange förväntas tillfriskna fullt ut och att touren har erbjudit att hjälpa till under tillfrisknadsperioden hemma i Johannesburg, Sydafrika. Victor ska också vara tacksam för all kärlek han mottagit från medspelare och supportrar.

Victor Lange är rankad 1 215 i världen och har i år som bäst slutat delad 29:a i Eye of Africa PGA Championship i januari. Lange är 26 år och blev proffs 2016.

Mer från samma ämne

Läs också

2026 U.S. OPEN - Round One
Tournytt

Majorsegraren bröt på Shinnecock Hills

Ryggproblemen stoppade Day ännu en gång.

Åberg Norén
Tournytt

Då startar Åberg och Norén på fredagen i U.S. Open

Prognoserna talar om ännu en blåsig dag på Shinnecock Hills.

2026 U.S. OPEN - Round One
Tournytt

Vinden dog – eftermiddagshalvan drog vinstlotten

Clark utnyttjade förhållandena bäst när vinden försvann.

TV-tider och starttider – The Players Championship

Så ser du PGA Tours flaggskeppstävling – och då slår svenskarna ut.

Svensk Golf

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Toursvepet: MacIntyre tog första segern på PGA Tour

Ryder Cup-spelaren höll undan för amerikan i Kanada.

Norrman jagar första segern på PGA Tour

"Till stor del Vincents förtjänst"

Masterssegraren tvingades bryta – har testat positivt

Matsuyama positiv trots positivt test.

Felfri Bradley leder i Florida

Sju birdies och elva par. 17 greenträffar och en längsta parputt precis över en meter. Keegan Bradley hade en härlig dag på golfbanan under torsdagen.

Jesper Johansson