Hoppa till innehåll

Första segern på tio år

Romero vann i München efter sponsorsinbjudan

Martin Strömberg

Det var tio år sedan argentinaren Andres Romero vann Deutsche Bank på Europatouren.

Den här veckan gjorde han sin första start i en ordinarie Europatourtävling på fem år.

Idag vann 36-åringen, som en gång i tiden rankades som en av de absolut mest lovande unga spelarna i världen, äntligen igen.

– Det är som att få en helt ny start igen och en ny chans i livet, översatte Romeros caddie efter segern i BMW International Open.

Han har alltid haft kapaciteten.

Men de senaste åren har Andres Romero missat kvalgräns efter kvalgräns och ifjol kunde han inte längre klara sig kvar på PGA-touren, där han spelat de senaste tio åren.

Fram till den här veckan lever han på inbjudningar och på att föröska kvala sig in i diverse tävlingar. Nu kan han rikta in sig på spel på Europatouren minst de kommande två åren.

Romero gick sju under sista ronden och när han med viss möda lyckades tvåputta sista greenen för birdie tvingade han Richard Bland och Sergio Garcia i sista bollen att göra eagle för att nå särspel. Båda var nära men ingen lyckades.

Bästa svensk i München blev Rikard Karlberg, som avslutade med tre raka birdies för 66 slag och 14 under par totalt, tre bakom Romero, på en femteplats.

Henrik Stenson slutade delad tia.

 

Första segern på tio år

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren viktor hovland, järnklubba, ljusa mönstrade golfkläder
Tournytt

Hovland kritisk till PGA Tours hantering av LIV-spelare

Viktor Hovland välkomnar återvändande stjärnor – men ifrågasätter PGA Tours linje efter LIV-avhoppen.

två män vid ett podium och en pokal
Tournytt

LIV Golf får världsrankingpoäng – men!

OWGR ger grönt ljus från 2026. Beslutet välkomnas – men väcker också kritik.

golfspelaren bryson dechambeau i ljusa golfkläder
Tournytt

DeChambeau kritisk: ”Inte vad vi skrev på för”

Inför 2026 byter LIV Golf från 54 till 72 hål. Bryson DeChambeau är tveksam – trots stöd från andra stjärnor.

Toursvepet – Kjellker jagar första LET-segern

Här följer ni de svenska spelarna runt om i Tourvärlden.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Toursvepet: Nordqvist jagar seger nummer tio

Här följer ni de svenska spelarna runt om i golfvärlden.

LIV-spelare pliktad för långsamt spel

Tog nästan en och en halv minut på sig på utslaget.

Svensk ledning på Korn Ferry Tour

Widing jagar första segern i Oklahoma – leder efter 65-rond.

Svensk Golf

Bra start av Åberg – McIlroys första hole in one

Händelserik dag på världens tourer.

Svensk Golf