Världsettan, Scottie Scheffler hade inte missat en kvalgränsen på 78 tävlingar inför veckans Scottish Open.
Men efter ronder på 68-72 står det klart att Scheffler får ta helg tidigt och starta förberedelserna inför The Open på Royal Birkdale, där han ska försvara sin seger från Royal Portrush ifjol.
Tidigare än väntat
– Det blev lite tidigare än väntat. Jag får väl försöka ta mig ner till Birkdale så snabbt som möjligt, sa Scheffler efter sin sorti.
Det blev en tung dag för världsettan under fredagen på The Renaissance Club. Han inledde på hål 10 och gjorde bogeys på både hål 11 och 12. han fick sedan kämpa i motvinden för att försöka ta sig tillbaks in i ronden.
– Det var lite för dålig överlag. Jag tycker att jag slog en del vettiga slag men hade inga riktigt heta möjligheter. Jag hamnade hela tiden lite för långt från hål och fick heller inte i några puttar, sa Scheffler.
Senast Scheffler missade en kvalgräns var i Fed Ex St. Jude Championship på TPC Southwind den 12 augusti 2022, då han missade kvalet med ett slags marginal.
Åberg får vänta
Ludvig Åberg hade ett slag mindre än Scheffler i Scottish Open och med sina ett under par tvingas han vänta och se var kvalgränsen hamnar. Just nu är den två under par med halva fältet kvar på banan.